Msgr. Rudelli o pričakovanju papeževega obiska v Strasbourgu
Svet | 27.10.2014, 19:50
25. novembra letos bo papež Frančišek obiskal Strasbourg. Tam bo imel dva govora, najprej v Evropskem parlamentu in nato še v Svetu Evrope. Mesec dni pred prihodom svetega očeta je vzdušje pričakovanja v tem mestu opisal msgr. Paolo Rudelli, ki je nedavno na mestu stalnega opazovalca Svetega sedeža pri Svetu Evrope nasledil msgr. Alda Giordana.
Pravi, da je zanj papežev obisk dar na začetku novega poslanstva. Ob svojem prihodu v Strasbourg je našel „veliko pričakovanje in zanimanje“: „Vsi čakajo, da bi slišali sporočilo, ki ga bo papež Frančišek želel dati Evropi.“ Leta 1988 je mesto obiskal tudi sv. Janez Pavel II. Od takrat do danes se je evropska celina v številnih pogledih zelo spremenila. Današnja Evropa mora po Rudellijevih besedah ponovno odkriti smisel lastne identitete in svojega poslanstva v odnosu tako do evropskih državljanov kot do sveta. Svet Evrope predstavlja celino v njenem celotnem obsegu. Zaobjema raznolikost vseh evropskih narodov, ki jih istočasno povezuje neka globoka edinost. Ponovno odkriti to edinost, tisto, kar Evropejce v njihovi raznolikosti povezuje, je naloga evropskih držav danes. Zelo pomembno je namreč, da v tem iskanju identitete ponovno odkrijemo lastne korenine in izvor, kdo smo kot Evropejci.
Svet Evrope sestavlja 47 držav članic, v Evropski uniji, katere parlament bo papež prav tako obiskal, pa je 28 članic. Gre za dve različni instituciji, ki delujeta v različnih kontekstih, a si obe prizadevata za dobro Evrope. Medtem ko je Evropski parlament institucija politične narave in poslance izvolijo državljani, je Svet medvladna organizacija.
Vir: Radio Vatikan