Kaldejski Patriarh: V ozadju napadov umazane politične igre
Cerkev po svetu | 29.09.2014, 12:39 Marta Jerebič
ZDA in zaveznice so čez noč izvedle novo serijo zračnih napadov na položaje skrajnežev Islamske države v Siriji, in sicer v provinci Raka, utrdbi džihadistov, ter v provinci Alep. Nevladni Sirski observatorij za človekove pravice ob tem poroča, da so bili tarče med drugim žitni silosi in mlin, v katerem so delali civilisti. Napadi so tako terjali tudi civilne žrtve. Ameriški predsednik Barack Obama je v pogovoru za CBS poudaril, da to ni vojna proti islamu, ampak proti namišljeni Islamski državi. Govoril je o tem, da imajo zavezniki možnost uspeha, a priznal, da so podcenili Islamsko državo in preveč zaupali v sposobnost iraške vojske. Medtem ko skrajna sirska skupina Fronta Al Nusra napade označuje za vojno proti islamu in napoveduje maščevanje državam, ki sodelujejo v napadih, cerkveni predstavniki opozarjajo, da samo vojaški napadi niso rešitev.
Čeprav je prefekt Kongregacije za evangelizacijo narodov, kardinal Fernando Filoni, ki se je pred časom kot papežev posebni odposlanec mudil v Iraku, dejanja Islamske države označil za hudičevo delo, ni izgubil upanja v to, da bi lahko prišlo do dialoga z džihadisti samooklicane Islamske države. Za italijanski Tgcom 24 je sicer dejal, da je to v tem trenutku zelo težko in da je jasno, da dialoga ne more biti, če druga stran na to ni pripravljena. A samo vojaški napadi na položaje Islamske države, niso rešitev, opozarjajo mnogi cerkveni predstavniki: »Teren je treba ozdraviti tega humusa, ki proizvaja ta ekstremizem, terorizem: če se ne bo umaknilo žerjavice, bo ogenj še naprej gorel,« je za Radio Vatikan povedal nuncij v Siriji, Mario Zenari.
Medtem kaldejski patriarh Louis Sako v pogovoru za spletni portal Vatican Insider o napadih zaveznikov pravi, da gre zgolj za umazano politično igro. Z bombardiranjem džihadistov ne bodo dosegli njihovega izginotja. Poleg tega bodo ubili številne civiliste, uničili bodo infrastrukturo, ki bo ostala uničena. Američani so to že storili v Iraku. Uničili so državo, niso pa je obnovili. Sako dodaja, da so se ZDA tokrat zganile šele potem, ko so džihadisti obglavili 2 Američana, in da jim gre le za lastne ekonomske interese in oblast.
Najhujša stvar pa je po njegovih besedah ta, da vsi ponavljajo, kako bo vojna trajala več let. S tem nevarno sporočajo dvoje: džihadistom pravijo, da so lahko mirni, saj se lahko v tem času organizirajo in najdejo še več denarja, rekrutirajo še več plačancev. Drugim, beguncem, pa s tem sporočajo, da je njihova prihodnost možna samo drugje in da je bolje zanje, če odidejo. Če bi zares hoteli pokončati skrajne skupine, bi morali začeti pri vzgoji in izobraževanju, pri programih, ki bi zares opozarjali na lažnivost in zločinskost te krvave ideologije, še pravi patriarh Sako.
Ideologijo Islamske države je pred dnevi obsodilo tudi več kot 120 islamskih akademikov, ki so napisali 18 strani dolgo pismo predstavnikom Islamske države. Sporočilo so podpisali predstavniki muslimanov z različnih koncev sveta, med njimi muftija v Egiptu in Jeruzalemu. V njem so zavrnili filozofijo samooklicanega kalifata, nasilje, ki ga ta izvaja, in zlorabo verskih besedil, s katerimi med svoje vrste pritegujejo mlade.