Nova vlada v Iraku prelomnica za državo?
| 09.09.2014, 11:54 Rok Mihevc
Irak ima novo vlado. Včeraj jo je imenoval parlament in za premierja potrdil Hajderja al Abadija. ZDA so novo imenovanje vlade že pozdravile in jo označile za veliko prelomnico. Vsi si namreč želijo, da se država postavi na rob islamskim skrajnežem Islamske države, ki grozijo tako Iraku, kot sosednji Siriji.
Oblikovanje nove iraške vlade je bil pogoj za nadaljevanje ameriške vojaške pomoči v boji proti Islamski državi. Zastopala naj bi interese vsega iraškega prebivalstva. Novemu premierju je že čestital ameriški predsednik Barack Obama, državni sekretar John Kerry pa je dejal, da gre za novo prelomnico. Meni, da lahko nova vlada združi raznolike skupnosti za trden Irak. Zagotavlja pa, da bodo ZDA pri uresničevanju načrta proti dolgotrajnim političnim in gospodarskim zameram Iraku stale ob strani. „To, da se ljudje povežejo v potrebi po oblikovanju legitimne vlade, ki bo uvedla nujno potrebne reforme za državo, je lahko zelo odrešilno.“
Pred tem je napovedal, da danes odhaja na Bližnji vzhod, kjer bo zbiral podporo za strategijo Obame o boju proti Islamski državi, ki jo bo predstavil jutri. Na Bližnjem vzhodu bo skušal ustvariti najširšo koalicijo za boj proti Islamski državi. "Skoraj vsaka država ima svojo vlogo pri odpravi grožnje Islamske države in zla, ki ga predstavlja. Nekatere bodo prispevale vojaško pomoč, druge humanitarno, tretje pa bodo prekinjale finančne tokove" je dejal Kerry. Poudaril je še pomen boja proti izkrivljanju ene od velikih miroljubnih svetovnih ver in podpore novi iraški vladi.
Po Kerryjevih besedah sta Savdska Arabija in Kuvajt namenila več sto milijonov dolarjev za človekoljubno pomoč, Združeni arabski emirati razbijajo podporne mreže Islamske države, Albanija in Estonija pošiljata iraškim Kurdom vojaško opremo, Kanada svetovalce, Francija in Velika Britanija sodelujeta pri vojaških operacijah proti IS, denar nakazuje tudi Japonska, Avstralija pa sprejema begunce.
Potrebe po humanitarnih organizacijah na Bližnjem vzhodu vse večje
Mrežo pomoči na kriznih žariščih nudi Mednarodna Karitas. 'Bližnji vzhod je razburkan, organizacije Karitas preplavljajo vedno večje potrebe, sredstva pa izginevajo,' pojasnjuje generalni tajnik krovne organizacije Michel Roy. Meni, da morajo iti korak dlje, saj ne morejo sprejeti, da uničujejo milijone ljudi, družine in skupnosti, ki so mirno živele skupaj. Prav zato je Mednarodna Karitas sklicala izredno sejo, ki bo od 15. do 17. septembra v Rimu. Tam se bodo sešli mednarodni partnerji in predstavniki cerkva, da se pogovorijo zlasti o položaju v Siriji, Iraku in Palestini. Karitas je v preteklih letih na kriznih območjih z zdravstveno oskrbo, oskrbo z bivališči in živili ter drugih oblikah osnovne oskrbe pomagala 965 tisoč ljudem.
Papež Frančišek: "Molimo za mir in odpuščanje!"
Kot smo že poročali, je bil v začetku septembra v Iraku ubit ameriški novinar Steven Sotloffa. Ubili so ga skrajneži Islamske države. Odzval se je tudi papež Frančišek, ki je bil globoko užaloščen, ko je izvedel novico o tragični smrti. Tako je zapisano v sožalnem telegramu, ki ga je poslal družini pokojnika. Papež v njem še spodbuje vse ljudi, da bi zavrnili nasilje, napade in pomanjkanje sočutja. Obenem vse naproša, naj molijo za odpuščanje in mir.