Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

VIDEO: Papež: Pred Bogom smo vsi grešniki in potrebni odpuščanja

Papež in Sveti sedež | 07.09.2014, 16:35 Marta Jerebič

Papež Frančišek je z današnjim opoldanskim nagovorom, ki ga je imel z okna apostolske palače v Vatikanu, znova navdušil vse prisotne romarje. S prepričljivo svežino je spregovoril o medsebojnih odnosih, v kakršne nas v evangeliju usmerja Jezus. Na temelju odlomka o bratskem opominjanju, ki se nahaja pri Mateju v 18. poglavju, je sveti oče nakazal konkretne načine, ki se dotikajo našega vsakdanjega življenja.

Bratsko opominjanje spada h kristjanovemu življenju, je v današnjem opoldanskem nagovoru spomnil papež Frančišek. Oprl se je na Jezusovo naročilo, naj svojega brata v veri, ki se je pregrešil, opomnimo. Evangelij pri tem navaja postopnost ravnanja, kakršnega narekuje ljubezen v trudu odvrniti človeka od zmote in pogube. To, kar je potrebno predvsem paziti pa je, da se ognemo opravljanju, babjim čenčam znotraj skupnosti in v javnosti. Jezus namreč naroča, naj brata opomnimo najprej na štiri oči. Pri tem je treba obzirno ravnati, biti previden in ponižen v odnosu do brata in paziti, da ga z besedo ne bi ranili ali celo umorili. Sveti oče je v nekaj stavkih nazorno opisal, kako se dogajajo tovrstni umori... Zato je bratski opomin treba opraviti na štiri oči tako, da tega nihče ne opazi in se vse tudi tam konča. Če to v nekem primeru ne zadostuje, je v skrbi za pomoč bratu, ki je v zmoti, treba krog nekoliko razširiti, a vselej v obzirnosti in prav nikoli z žalitvami, je opozoril papež Frančišek. Nadaljeval je: „Dejansko smo pred Bogom grešniki in potrebni odpuščanja prav vsi! Zares vsi! Jezus nam je naročil, naj ne obsojamo. Bratsko opominjanje je tako eden od izrazov ljubezni in občestva, kakršno naj vlada v krščanski skupnosti. Gre za medsebojno pomoč, ki si jo lahko in si jo med seboj moramo izkazovati. Možna in učinkovita pa je le, če se vsakdo zaveda, da je tudi sam grešnik in potreben Božjega odpuščanja.

Preden se torej napotimo k drugemu za bratski opomin, je prav da se spomnimo, da smo tudi sami grešniki. „Zato smo vselej na začetku sv. maše povabljeni k priznanju svojih in ne tujih grehov, ter h kesanju. Dva sta namreč pogoja za primerno udeležbo pri sveti maši in sicer: najprej priznanje, da smo vsi grešniki in da vsem Bog podarja svoje usmiljenje. In prav tega se je treba spomniti, preden se napotimo k bližnjemu za opomin. Milost takšnega ravnanja naj nam posreduje priprošnja Božje Matere Marije. Jutri namreč v bogoslužju obhajamo njen rojstni dan.“

Ob koncu današnjega srečanja z romarji na Trgu sv. Petra v Vatikanu, je na Marijin jutrišnji rojstni dan sveti oče znova spomnil in vse povabil, naj naredimo podobno kot za praznik svoje mame. Takoj zjutraj naj ji prisrčno voščimo za rojstni dan in zmolimo Zdravamarijo, je dejal.

Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...