Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tone GorjupTone Gorjup

Nadškof Nona: Dejanja islamskih skrajnežev znamenje strahu pred neuspehom

Svet | 04.09.2014, 09:39 Petra Stopar

Na zadnja grozodejstva islamskih skrajnežev v Iraku se je odzval kaldejski nadškof v Mosulu Shimoun Emin Nona. O obglavljenju še enega ameriškega novinarja je dejal, da ubiti osebo na tako brutalen način »ni človeško« ter da je »nedojemljivo to, da smo v 21. stoletju priča tako žalostnemu in barbarskemu ubijanju«. Po njegovi oceni so takšna dejanja »znamenje njihovega strahu in krhkosti pred zračnimi napadi ameriške vojske, ki onemogoča njihov osvajalski pohod«.

Nadškof Nona iz Mosula je bil po poročanju katoliške agencije AsiaNews prvi, ki je junija začel opozarjati na morebitne nevarnosti ofenzive islamistov in vzpostavitve njihovega kalifata.
Kot je pojasnil v pogovoru za agencijo, obglavljenje novinarja Stevena Sotloffa »ni bilo vojno dejanje, ampak barbarski umor nedolžnega moža, katerega edina krivda je bila, da je bil pripadnik drugačne vere in je razmišljal drugače«. Po njegovem prepričanju so takšna dejanja za Islamsko državo »nekaj normalnega« in dodaja, da se moramo zavedati, kaj je ta skupina naredila iraškim kristjanom in pripadnikom drugih manjšin.
Islamski skrajneži po nadškofovih besedah »ne cenijo človeškega življenja«. »Brutalni uboji niso grožnje, ampak preprosto njihov način delovanja, ki ga uporabijo, če se talci ne podredijo njihovi veri in ekstremistični miselnosti. Na tak način so pobili že toliko ljudi, pa kljub temu o tem nihče ne govori,« dodaja nadškof v Mosulu.
Da bi se lahko zoperstavili nasilju in miselnosti Islamske države, se morajo iraški prebivalci, voditelji Katoliške Cerkve in voditelji manjšin združiti in si medsebojno pomagati v sožitju in enotnosti. Kot še pravi nadškof, so odnosi med begunci in manjšinami dobri, čeprav je s kristjani, turkmeni in jazidi težko ohranjati stike na tako geografsko širokem območju. »Kljub temu poskušamo sodelovati.« O življenjskih pogojih beguncev pravi, da trenutno je zalog vode in hrane trenutno dovolj, težava pa je zavetje. »Veliko ljudi živi na ulicah, spijo v parkih ali v šolah. A čez nekaj dni bodo morali oditi, a ne vemo, kam.«

Nadškof Nona še opozarja, da bo v boju proti islamistom potrebna resnična obnova naroda tako v prestolnici Bagdad kot v drugih regijah.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...