Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Povojno stanje v Gazi

Cerkev po svetu | 04.09.2014, 09:36 Marta Jerebič

Zaradi izraelskih napadov na območje Gaze je brez strehe nad glavo ostalo več kot 100 tisoč Palestincev. Uničenih ali močno poškodovanih je bilo okoli 18 tisoč stanovanjskih enot oziroma 13 odstotkov stanovanj v Gazi. Stanje lahko primerjamo z mesti, ki so bila po drugi svetovni vojni zravnana z zemljo, je po obisku okrožja Sajaya, kjer je bilo uničenih 80 odstotkov stavb, dejal pomožni škof jeruzalemskega latinskega patriarhata, William Shomali.

V Gazi vlada povojno ozračje razdejanja in kaosa. »Stanje je tako, kot po kirurški operaciji. Oseba trpi, ker ni vse normalno,« razmere za Radio Vatikan opisuje msgr. Shomali, ki je z delegacijo pred nekaj dnevi obiskal majhno krščansko skupnost v Gazi.

Msgr. Shomali razmere primerja tudi z vulkanskim izbruhom, kjer poznamo stopnjo pred izbruhom, sam izbruh in stanje po njem. Po njegovih besedah so sedaj na drugi stopnji. Vulkanski izbruh je prisoten povsod na Bližnjem vzhodu, od Iraka do Jemna, Sirije, Libije, Libanona, Gaze. Glede slednje je še povedal, da so šole zaprte, industrijski obrati porušeni. Mladi so doslej videli že tri vojaške napade na Gazo in vsakič je uničenje večje. Trajalo bo leta, preden se bo mesto povrnilo v prejšnje stanje. To ni opogumljajoče za prihodnost, mnoge sanje so se oddaljile, zato je vloga Cerkve zelo pomembna:

»Cerkev je veliko naredila na humanitarnem področju. To priznavajo tako pravoslavni, anglikanci in muslimani, ki so med napadi zelo cenili pogum Karitas in drugih katoliških agencij.« A to, kar sedaj vsi pričakujejo, je politična rešitev za njihovo tragedijo.

Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...