Povojno stanje v Gazi
Cerkev po svetu | 04.09.2014, 09:36 Marta Jerebič
Zaradi izraelskih napadov na območje Gaze je brez strehe nad glavo ostalo več kot 100 tisoč Palestincev. Uničenih ali močno poškodovanih je bilo okoli 18 tisoč stanovanjskih enot oziroma 13 odstotkov stanovanj v Gazi. Stanje lahko primerjamo z mesti, ki so bila po drugi svetovni vojni zravnana z zemljo, je po obisku okrožja Sajaya, kjer je bilo uničenih 80 odstotkov stavb, dejal pomožni škof jeruzalemskega latinskega patriarhata, William Shomali.
V Gazi vlada povojno ozračje razdejanja in kaosa. »Stanje je tako, kot po kirurški operaciji. Oseba trpi, ker ni vse normalno,« razmere za Radio Vatikan opisuje msgr. Shomali, ki je z delegacijo pred nekaj dnevi obiskal majhno krščansko skupnost v Gazi.
Msgr. Shomali razmere primerja tudi z vulkanskim izbruhom, kjer poznamo stopnjo pred izbruhom, sam izbruh in stanje po njem. Po njegovih besedah so sedaj na drugi stopnji. Vulkanski izbruh je prisoten povsod na Bližnjem vzhodu, od Iraka do Jemna, Sirije, Libije, Libanona, Gaze. Glede slednje je še povedal, da so šole zaprte, industrijski obrati porušeni. Mladi so doslej videli že tri vojaške napade na Gazo in vsakič je uničenje večje. Trajalo bo leta, preden se bo mesto povrnilo v prejšnje stanje. To ni opogumljajoče za prihodnost, mnoge sanje so se oddaljile, zato je vloga Cerkve zelo pomembna:
»Cerkev je veliko naredila na humanitarnem področju. To priznavajo tako pravoslavni, anglikanci in muslimani, ki so med napadi zelo cenili pogum Karitas in drugih katoliških agencij.« A to, kar sedaj vsi pričakujejo, je politična rešitev za njihovo tragedijo.