Slovesna zaprisega vojakov v Vipavi
Vojak in vera
Slovenija | 25.09.2014, 10:28 Marta Jerebič
Nekdanji vodja urada za verske skupnosti dr. Drago Čepar je včeraj predstavil svojo knjigo z naslovom Vojak in vera. Ob tem je prikazal zgodovino uvajanja duhovne oskrbe v Slovenski vojski.
V knjigi je podal temeljne prvine odnosa med državo in verskimi skupnostmi v evropskih državah in članicah Nata ter opisal njihove službe za vojaško duhovno oskrbo. Da bi omogočil primerjavo, najbolj izčrpno opisuje to službo v Sloveniji.
Za primerjavo je posebej izpostavil pomembne večinsko katoliške tranzicijske države, predvsem zaradi podobne verske sestave prebivalstva, skupne izkušnje veri neprijaznega sistema, obdobja brez vojaške duhovne oskrbe, njenega vnovičnega uvajanja, demokratizacije in uspešnega vključevanja v mednarodne povezave.
Vse te države so članice Nata in vse, razen Slovenije, imajo za vojaško duhovno oskrbo katoličanov vojaški ordinariat ter s Svetim sedežem sklenjen sporazum, ki ta ordinariat opredeljuje, oboje imajo tudi vse štiri sosede Republike Slovenije.
Dr. Čepar je izpostavil, da je v večini nekdanjih socialističnih držav vojaška duhovna oskrba že uvedena ali nastaja, nobena država pa ne načrtuje njene ukinitve. V evropskih državah se krepi vloga laikov in pomen vojaške duhovne oskrbe kot zgled zagotavljanja svobode vere, verskega dialoga in sožitja.
Vir: Katoliška Cerkev