Alkohol (foto: http://www.perfecthealth101.net)
Alkohol

Strokovnjaki opozarjajo: Alkohol med nosečnostjo je nevaren za otroka

| 13.09.2014, 09:00 Rok Mihevc

Pretekli teden, natančneje v torek, je potekal mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu. Ob tej priložnosti je stekla kampanja osveščanja o tveganjih pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Marjetka Hovnik Keršmanc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je opozorila, da je na svetu na milijone oseb s fetalnimi alkoholnimi motnjami. Njihova kakovost življenja je slabša, ker so njihove matere pile alkohol v času nosečnosti. „Posledice so lahko telesne okvare ter umski, vedenjski ter čustveni primanjkljaji., ki jih poznamo pod skupnim imenom „spekter fetalnim alkoholnih motenj“ (FASD). Pri teh osebah so pogoste prisotne učne težave, mladoletniške delikvenca, zgodaj izpadejo iz šolanja, pogosto zlorabljajo alkohol ali druge droge. Prihajajo v nasprotju z zakonu., se soočajo z brezposelnostjo, revščino, pogosto niti niso sposobni samostojnega življenja.“

Po ocenah tujih strokovnjakov naj bi se na približno sto otrok rodil en z alkoholom povezanimi motnjami. Po podatkih Perinatalnega informacijskega sistema se je v Sloveniji od leta 1997 do 2012 rodilo 16 otrok, pri katerih je bila takoj ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega uživanja alkohola. Psihologinja Maja Zorko opozarja na porast žensk, ki tvegano pijejo ali se pogosto opijajo. „Predvsem v starostni skupini 25-34 let. Gre za podatek, ki je zelo zaskrbljujoč, saj vemo, da so to ženske v rodni dobi. Podatki namreč kažejo, da so bile 4 od 5 žensk, ki so rodile v obdobju 2000-2012 stare med 25 in 39 let.“

"Dejstvo je, da se s tem v Sloveniji doslej še nismo spopadli na primeren način, kaj šele, da bi glede FASD sprejeli kakršnekoli politične ukrepe. Glede na to, da je Slovenija v evropskem vrhu po popitem alkoholu, in da smo hkrati pomembna država proizvajalka alkoholnih pijač, obstaja zelo velika verjetnost, da je FASD pri nas precej podcenjen", opozarja nacionalna vodja kampanje za Slovenijo z Inštituta Utrip Sanela Talić.

Ker zdravila za te motnje ni, na inštitutu za zdravje svetujejo, da ženske ne pijejo alkohola celo nosečnost, prav tako tudi ne takrat, ko dojijo. Potrebna pa je tudi podpora partnerja in okolice.