Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Pahor na Žalah: Vojna se začne zato, ker se je nekdo, ki bi jo lahko preprečil, odločil drugače

Slovenija | 09.09.2014, 14:11

Na ljubljanskih Žalah so se z državno komemoracijo spomnili umrlih vojakov in civilnih žrtev prve svetovne vojne. Slavnostni govornik je bil predsednik države Borut Pahor, njegovemu nagovoru pa je sledil umetniški program. Pahor je tudi položil venec h kostnici žrtev prve svetovne vojne.

„Žrtve Soške fronte niso bile zgodovinska nujnost. Bile so žrtve napačnih presoj in odločitev. Ali je torej vojna izogibna? Je. Prepričanje v to je elementarnega pomena za mirno reševanje sporov. Vprašanje vojne ali miru je temeljno politično vprašanje. Je predmet izbire in odločitve. V tem smislu je vojna izogibna. Na današnji državni komemoraciji v spomin žrtvam ob 100. obletnici prve svetovne vojne tega vprašanja ne zastavljam strogo pravno ali politično, temveč najprej in predvsem moralno. Kaj moralno upravičuje vojno, razen samoobramba pred njo? Nič,“ je v nagovoru dejal Pahor.

Dodal je še, da dejstvo, da smo bili in smo še priče vojn, še ne pomeni, da so te neizogibne. „Pomeni samo, da moramo znova in znova o tem razsojati in odločati. Zato vedimo. Ko se vojna začne, se ne začne zato, ker je to neizogibno. Vojna se začne zato, ker se je nekdo, ki bi jo lahko preprečil, odločil drugače. V tem smislu čas miru ni samo čas, ko ni vojne, temveč tudi čas, ko se zavestno trudimo odpravljati razloge ali izgovore zanjo. Če je uporaba sile v elementarno moralnem smislu zavržna, potem se moramo truditi mir izkoristiti za neomajno vero vanj. S svojimi ravnanji, presojami in odločitvami moramo dokazati, da nobeno od vprašanj, ki jih zastavlja človekov in družbeni razvoj, ne postavlja pod vprašaj miru samega. Zgolj v tem primeru bodo imele žrtve vseh vojn, tudi prve svetovne vojne, svoje posthumno zadoščenje in spokoj.“

Komemoracije, ki je sodila v sklop prireditev ob stoti obletnici začetka prve svetovne vojne, so se udeležili tudi predsednika državnega zbora in sveta Milan Brglez in Mitja Bervar, predsednik Ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič Zver, predsednik Slovenske škofovske konference novomeški škof Andrej Glavan, zastopnik Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Milan Duduković, tajnik islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić, nekateri poslanci ter veleposlaniki akreditirani v Sloveniji.

V umetniškem programu po scenariju in v režiji Marjana Bevka so nastopili igralca Alida Bevk in Rok Vihar, Orkester Slovenske vojske, Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec ter solista Mojca Bitenc in Domen Križaj.

Bevkova in Vihar sta interpretirala odlomke iz besedil avtorjev, kot so Erich Maria Remarque, Rene Arcos, Ivan Cankar in Rudolf Maister, ki so bili v prvi svetovni vojni udeleženi ali pa je vojna nanje močno vplivala. Orkester, zbor in solista pa so izvajali dela Ravela, Mozarta in Rahmaninova ter narodni pesmi Oblaki so rudeči in Oj, Doberdob.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...