Na shodih „Za vladavino prava“ tudi o aktualnih temah
Slovenija | 09.09.2014, 11:21
Pred okrožnimi sodišči po državi so se včeraj popoldne zbrali podporniki predsednika SDS in obsojenega v zadevi Patria Janez Janša. Ti zahtevajo čim prejšnjo odločitev vrhovnega sodišča o zahtevi za varstvo zakonitosti in Janševo izpustitev. Protestniki so se zbrali tudi pred sodno palačo v Ljubljani, kjer deluje Vrhovno sodišče.
Shod so protestniki kot običajno začeli z obhodom okoli sodne palače, ko pa so prišli pred njo, jih je razburilo, da je varnostna služba s trakom zaprla vhod v stavbo. Kljub temu so nadaljevali s programom, govorniki pa so nekaj besed namenili tudi okoli desetim Janševim nasprotnikom, zbranim na drugi strani ceste. Aleš Primc iz Odbora 2014 je tako dejal, da zbrani nasprotniki potrjujejo, da je sodstvo komunistično. Janševi nasprotniki so namreč s seboj prinesli jugoslovanske zastave. Protestniki so se obregnili tudi ob kandidaturo nekdanjega predsednika protikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča za pravosodnega ministra. Janševa podpornica Jelka Godec je dejala, da je narobe svet, ko se za pravosodnega ministra predlaga prav njega, prisotni pa so te besede pospremili z žvižgi. Poslanec SDS Tomaž Lisec ne verjame, da bodo politični zaporniki izpuščeni, saj bo pravosodni minister Klemenčič, kar Lisec označuje za "nagrado za zvestobo silam kontinuitete".
Tudi pred koprskim sodiščem so protestniki ob skandiranju gesel, kot sta "svoboda Janši" in "svoboda Krkoviču", med drugim zahtevali, da predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša zagotovi vsaj videz nepristanskosti in se umakne iz postopka odločanja v primeru prvaka SDS. Nekdanji poslanec SDS Zvonko Černač je opozoril, da je minilo že skoraj 80 dni, odkar je bila nezakonito odvzeta prostost Janezu Janši. „Shodi, ki jih pred enajstimi sodišči po državi organizira Odbor 2014 potekajo pod naslovom „Za vladavino prava“. Če želimo državo, ki bo utemeljena na vladavini prava, potem mora biti uresničenih nekaj pogojev. Prvi in osnovni pogoj je takojšnja izpustitev na prostost edinega političnega zapornika v osrčju Evropske unije in odprava vseh posledic te politične sodbe,“ je dejal Černač.
Pred okrožnim sodiščem v Kranju so množico protestnikov nagovorili Andreja Valič Zver, Vasko Simoniti in Branko Grims, ki je izpostavil, da so evropske inštitucije Slovenijo v zadnjem letu vsaj dvakrat uradno opozorile, da slovensko pravosodje ne sodi v skladu z normami in standardi, ki veljajo v EU. „In zaradi tega, ker ne sodi skladno z evropskimi vrednotami, slovensko pravosodje postaja temeljni slovenski razvojni problem. Zakaj je temu tako, je očitno. V državi, kjer ni učinkovitega pravnega varstva, kjer nekdo kot tuji poslovni partner in investitor ni prepričan, da bo njegov poslovni interes ali pa denar zaščiten skladno z vrednotami, ki veljajo povsod v modernem demokratičnem svetu, bo pač odšel drugam in zaradi tega investitorji in poslovni partnerji iz Slovenije bežijo in zato vsi živimo slabše,“ meni Grims.
V Celju pa je zbrane nagovoril tudi predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs, ki je spomnil na po njegovih besedah sporno kandidaturo Alenke Bratušek za evropsko komisarko: „Nekdo, ki je javno povedal, da je Evropa tolpa banditov. Nekdo, ki je javno pel „Naj živi komunizem“. Nekdo, ki nam je leto in pol naložil dodatnih deset milijard evrov. Nekdo, ki je vseskozi govoril, da Evrope tukaj ne potrebujemo, da zmoremo sami. Torej nekdo, ki nas je pravzaprav spravil na rob prepada, je danes kandidat za evropskega komisarja. Sramota!“
Člani Odbora se bodo pred Vrhovnim sodiščem v Ljubljani zbrali tudi danes popoldne.