Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

ZNP kritično do obsodbe kolumnista Boštjana M. Turka

Slovenija | 05.09.2014, 11:23

Okrožno sodišče v Ljubljani je na dva meseca zapora in dve leti pogojno obsodilo kolumnista Boštjana M. Turka. Zaradi navedb v članku Referenti in renegati ga je zasebno tožil zgodovinar Jože Pirjevec. Obramba je že napovedala pritožbo. Obsodbo kot grob napad za ustavno zagotovljeno svobodo izražanja označujejo v Združenju novinarjev in publicistov.

Kolumna je izšla v reviji Reporter 13. junija 2011, Turk pa je v njej med drugim zatrdil, da je Pirjevec v svoji knjigi Tito in tovariši zapisal tudi: "Ob tem sem tudi sam preživel neke vrste psihoanalitično seanso, saj sem spremenil ime iz Giuseppe Pierazzi, kar sem bil dotlej, v Jože Pirjevec, kar sem od te knjige dalje." Turk je ob tem v svojem članku napisal, da je "Pirjevec stopil v nenavaden tip renegatstva: svoje ime je poitalijančil, čeprav za to niso obstajali nobeni zunanji razlogi ali pritiski. Storil je nasprotno od tega, kar je s primorskimi Slovenci počel fašizem. Enainpetdeset let po požigu Narodnega doma v Trstu je objavil eno svojih del in ga suvereno podpisal z Giuseppe Pierazzi. Na svojem zgledu je tako potrdil pravilnost fašistične raznarodovalne politike."

Visokošolski učitelj in kolumnist Turk je v svojem zagovoru povedal, da nikakor ni nameraval žaliti Pirjevca. O spornem članku pa je dejal, da ni šlo za diskvalifikacijo Pirjevca.

Na obsodbo so se že odzvali v Združenju novinarjev in publicistov. Zapisali so, da je šlo v članku za legitimno kritiko javne osebnosti, kar Pirjevec nedvomno je, saj je pred leti celo nastopil kot kandidat ene od političnih strank na državnozborskih volitvah. "Ta obsodba pomeni grob napad za ustavno zagotovljeno svobodo izražanja. Razumemo jo kot poskus uvajanja zloglasnega 'verbalnega delikta', kakšen je obstajal v jugoslovanskih časih in na podlagi katerega se je preganjalo kritike komunističnega režima," so zapisali v ZNP, kjer upajo, da bo višjestopenjsko sodišče premoglo dovolj razsodnosti in predvsem demokratičnega čuta, da bo to razsodbo odpravilo.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...