Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Irak (foto: Radio Vatikan)
Irak

Iraški škof: kdo podpira islamiste?

Svet | 01.09.2014, 11:14 Marjana Debevec

Nasilje v Iraku se nadaljuje. Nemčija je sporočila, da bo kurdskim borcem na severu države dobavila orožje in vojaško opremo v vrednosti 70 milijonov evrov, da bi ustavili napredovanje skrajne sunitske skupine Islamska država. Kaldejski patriarh Shlemon Warduni pa je prepričan, da v prodaji orožja ni rešitev tega težkega vprašanja.

Kaldejski patriarh Shlemon Warduni je v pogovoru za Radio Vatikan obsodil nedejavnost mednarodne skupnosti med ofenzivo skrajnežev v Iraku. „Zakaj se Evropejci niso zganili že ob začetku napadov, ampak šele takrat, ko smo začeli glasno pozivati mednarodno skupnost, Evropo in Ameriko, naj nam priskočijo na pomoč?“, se je vprašal škof Warduni in dodal, da so do sedaj delovanje Isisa le obsodili, naredili pa niso nič konkretnega. Prepričan je tudi, da situacija v Iraku ogroža ves svet.

Evropejci in Američani bi se morali zavedati, da te skrajne sile povzročajo samo zlo, samo ubijajo: vse hočejo uničiti. Kdo so ti in v imenu katerega sistema hočejo izkoreniniti nas, ki smo Iračani že 2000 let? Tisti, ki jih podpirajo, so še hujši od napadalcev“, je ogorčen iraški škof. Obenem pa je prepričan, da rešitev ni v vojaškem napadu, saj bi s tem nastalo še več smrtnih žrtev. „Že večkrat smo to rekli in znova ponavljamo: ne prodajajte orožja!“. Po njegovih besedah namreč islamski skrajneži napredujejo predvsem zato, ker jih nekdo podpira.

Mosulski nadškof Emil Šimoun Nona pa Nemčijo in mednarodno skupnost poziva k več človekoljubne pomoči za sto tisoče beguncev v severnem Iraku. Ljudje so zaradi zločinov proti človeštvu s strani teroristične skupine Islamska država, na koncu. Kaldejski katoliški nadškof iz Mosula je razočaran, ker doslej ni nobena islamska oblast jasno obsodila teh zločinov proti človeštvu in proti vsaki veri.

Stiska beguncev je po njegovih besedah ogromna. V severnoiraškem kurdskem glavnem mestu Erbil životarijo po cerkvah in pokopališčih, šolah, podzemnih garažah in ob cestah ter čakajo na pomoč. Tudi sam nima več škofijske hiše, ampak biva v avtomobilu. Nadškofa Nono so razočarali muslimani, s katerimi so leta in leta živeli kot sosedje v prijateljstvu. Ob tem dodajmo še, da je kralj iz Bahrajma sporočil, da je pripravljen sprejeti 200 krščanskih družin iz Mosula.

Svet, Cerkev po svetu
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...