Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Papež pozdravlja žrtev spolnega suženjstva (foto: Radio Vatikan)
Papež pozdravlja žrtev spolnega suženjstva

Tema 48. svetovnega dneva miru: Ne več sužnji, ampak bratje

Cerkev po svetu | 22.08.2014, 07:47 Marta Jerebič

Ne več sužnji, ampak bratje. Pod tem naslovom bo potekal 48. svetovni dan miru, ki ga bomo obhajali 1. januarja prihodnje leto. Danes pogosto mislimo, da je suženjstvo zadeva preteklosti. Vendar pa je ta globoka družbena rana močno prisotna tudi v sedanjem svetu, v razlagi gesla piše Papeški svet za pravičnost in mir.

Poslanica letošnjega svetovnega dneva miru je bila posvečena temi bratstva – Bratstvo, temelj in pot miru. Zato, ker smo vsi Božji otroci, smo vsi ljudje med seboj bratje in sestre z enakim dostojanstvom. Sužnost na smrt prizadene to univerzalno bratstvo, torej tudi mir. Mir namreč obstaja takrat, ko človek v drugem človeku prepozna brata, ki ima enako dostojanstvo, še piše omenjeni papeški svet in dodaja, da je v svetu danes mnogo grozovitih obrazov suženjstva: trgovina z ljudmi, ilegalna trgovina z migranti ter prostitucija, suženjsko delo, suženjska miselnost v odnosu do žensk in otrok. O tem suženjstvu sramotno špekulirajo posamezniki in skupine, ki izrabljajo številne konflikte v svetu, situacijo ekonomske krize ter korupcijo.

Suženjstvo je strašna odprta rana na telesu sodobne družbe, je zelo huda rana na Kristusovem mesu! Da bi se ji mogli učinkovito zoperstaviti, je potrebno predvsem prepoznati nedotakljivo dostojanstvo vsake osebe, poleg tega pa moramo imeti vedno pred očmi bratstvo. Le-to zahteva premagovanje neenakosti, na podlagi katere lahko človek zasužnji drugega človeka. Nenazadnje pa je nujno tudi dosledno prizadevanje za bližino in zastonjskost za pot osvoboditve in vključitve za vse.

Kot še beremo v sporočilu za javnost, je cilj izgradnja kulture ki bo temeljila na enakovrednem dostojanstvu vseh ljudi, brez kakršnekoli diskriminacije. Zato si je potrebno prizadevati tudi za informiranje, izobraževanje, za kulturo, da bi se tako družba prenovila ter si nadela izraz svobode, pravičnosti in miru.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...