Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež na letalu z novinarji (foto: Radio Vatikan)
Papež na letalu z novinarji

VIDEO: Papež o Iraku: Ustaviti napadalca, ne bombardirati!

Cerkev po svetu | 19.08.2014, 12:56 Marta Jerebič

Iraške vladne sile in zavezniške oborožene skupine so danes sprožile obsežno akcijo za vnovično osvojitev mesta Tikrit, ki je od junija v rokah sunitskih skrajnežev iz Islamske države. Kurdski borci in iraška vojska pa so zavzeli večji del jezu na reki Tigris pri Mosulu na severu Iraka, ki so ga skrajneži osvojili 7. avgusta. Ameriški predsednik Barack Obama je ob tej novici obljubil nadaljevanje ameriške pomoči, obenem pa poudaril pomen čim prejšnjega oblikovanja vlade narodne enotnosti v Bagdadu. Medtem je papež Frančišek znova pozval Združene narode, naj preučijo načine, kako ustaviti napadalca in pri tem poudaril besedo ustaviti, ne bombardirati.

Ustaviti nepravičnega napadalca je upravičeno: "Poudarjam besedo ustaviti. Ne govorim o bombardiranju ali vojskovanju." Treba je pretehtati sredstva, s katerimi je mogoče ustaviti napadalca, to pa je po papeževih besedah naloga Združenih narodov, saj ena sama država tega ne more presoditi. "Spomnimo se, kolikokrat so se pod izgovorom, da bodo ustavile nepravičnega napadalca, sile polastile narodov in so naredile pravo osvajalsko vojno." Papež je še dodal, da obstaja pravica napadalca, da je ustavljen, da ne povzroča zla, in da je sam pripravljen iti v Irak. "V tem trenutku to ne bi bilo najboljše, vendar sem pripravljen iti tja."

Medtem papeško misijo v Iraku nadaljuje njegov odposlanec, kardinal Fernando Filoni, ki je danes v Bagdadu iraškemu predsedniku predal papeževo sporočilo. Včeraj je obiskal begunce v Erbilu v Kurdistanu: "Tu je 48 stopinj Celzija. Potrebe teh ljudi so torej nujne dobrine," je kardinal Filoni povedal za Radio Vatikan. Posebej pretres je bil, ko se je v minulih dneh v neki šoli srečal z begunci Yazidi: "Tukaj sem videl situacijo, ki je zelo, zelo dramatična: ne toliko z logističnega vidika, ampak s psihološkega in moralnega." Kardinal je povedal, kako so starejši med pogovorom jokali, ker ne vidijo več prihodnosti za svojo deželo, kulturo, tradicijo ter neprenehoma spraševali: 'Kaj smo storili, da nas želijo ubiti? Ženske so nemočno spremljale situacijo: med vznemirjenostjo, jokom in nezmožnostjo, da bi se odzvale zaradi velike bolečine in trpljenja. Otroci pa so jih gledali s tistimi velikimi očmi, skoraj kot bi jih spraševali: 'Kaj delate za nas?'"

Ob tem je kardinal dodal, da bi morali Združeni narodi ter Evropska unija poskrbeti ne le za takojšnje posredovanje, ampak tudi za ustvarjanje pogojev za čimprejšnje normalno življenje prebivalcev.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...