Predstavniki zamejcev pisali mandatarju Cerarju
| 28.08.2014, 15:03 Matjaž Merljak
Člani sveta za Slovence v zamejstvu pri Vladi Republike Slovenije iz Avstrije in Italije so pisali dr. Miroslavu Cerarju, mandatarju za sestavo Vlade Republike Slovenije, naj ohrani pristojnost ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Spoštovani
Dr. Miroslav Cerar
Mandatar za sestavo vlade Republike Slovenije
Celovec – Trst, 26. avgusta 2014
Podpisani člani Sveta za Slovence v zamejstvu pri vladi Republike Slovenije se obračamo na Vas v trenutku, ko sestavljate 12. vlado Republike Slovenije s pozivom, da se tudi tokrat ohrani prisotnost ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki naj skrbi za vodenje Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu ter koordinira delovanje drugih ministrstev na tem pomembnem področju.
Že po osamosvojitvi Slovenije, pri kateri smo Slovenci v zamejstvu in po svetu odigrali aktivno vlogo, je slovenska vlada vključevala ministra za povezovanje Slovencev izven meja Republike Slovenije in matično državo. Ta poteza je bila nadvse upravičena zaradi ohranitve in razvoja celotnega narodnega prostora ter za ovrednotenje vsestranskega znanja in strokovnosti, ki ga imajo Slovenci širom po svetu. V nadaljnjih vladah žal ni bilo vedno tako, kar se je nedvomno poznalo pri kakovosti institucionalnih odnosov kot tudi na ravni udejanjanja pravic in zaščitne zakonodaje, ki bi jih Slovenci v zamejstvu morali uživati na podlagi mednarodnih pogodb.
Nadvse pozitivno znamenje je dala Republika Slovenija, ko je leta 2006 stopil v veljavo Zakon o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja in se je tako skrb za rojake v zamejstvu in po svetu pravno dvignila na najvišjo raven, tudi z določilom, da pristojni Urad vodi minister brez listnice. To določilo so nato udejanile vse vlade in iskreno upamo, da bo tako tudi z vlado, ki jo boste sestavili.
Želimo še pri tem izpostaviti nekatere vidike, ki so še posebno za Slovence v zamejstvu nadvse pomembni. Podpiramo sicer prizadevanja, da se nadaljuje utrjevanje in nadgrajevanje vezi na področju gospodarstva, kulture in športa. Pozornost pa želimo obrniti na izvajanje zaščitnih določil, ki so jih sosednje države Avstrija, Hrvaška, Italija in Madžarska dolžne spoštovati na podlagi mednarodnih pogodb in evropskih listin. Samo polno izvajanje zaščitne zakonodaje, ki omogoča slovenski narodni skupnosti potrebno priznanje, zagotovljeno predstavništvo, urejeno šolstvo, redno sistemsko financiranje ustanov, organizacij in društev ter upravno avtonomijo na avtohtonem etničnem ozemlju lahko zagotovijo obstanek in razvoj našega naroda. Na teh področjih pa še vedno obstaja več neizpoljenih obvez, ki Slovence v zamejstvu omejujejo pri normalnem vsakdanjem življenju, kar še najbolj prizadene mlajše rodove.
V prepričanju, da boste naše pismo upoštevali in tudi v upanju na bližnje neposredno srečanje, Vam želimo uspešno delo pri sestavljanju nove slovenske vlade za dobrobit Slovencev doma, v zamejstvu in po svetu.
Valentin Inzko – Narodni svet koroških Slovencev
Drago Štoka – Svet slovenskih organizacij
Vladimir Smrtnik – Enotna lista
Damijan Terpin – Slovenska skupnost
Michele Coren – predstavnik Slovencev v Benečiji