Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Mladi so pod izjemnim pritiskom in mnogi v primežu tesnobe

Slovenija | 12.08.2014, 12:21

Generalna skupščina Organizacije Združenih Narodov je leta 1999 razglasila 12. avgust za mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo svoj dan v letu, ko lahko opozorijo na svoj položaj, vlogo, pravice in dolžnosti ter spomnijo na težave, s katerimi se soočajo v obdobju prehoda iz otroštva v odraslost, so zapisali na Uradu RS za mladino. Pogovarjali smo se z direktorjem omenjenega Urada Petrom Debeljakom.

Letošnji mednarodni dan mladih je v znamenju duševnega zdravja

Peter Debeljak: "Na tem mestu želim pozdraviti vse tiste, ki imajo tovrstne težave, mladi se danes pogosto srečujejo s stigmatizacijo in se posledično zato mnogi umikajo iz družbe. Poskrbimo, da se bodo ti mladi počutili bolj del naše družbe. Svet, v katerem živijo mladi in v katerem se oblikujejo in vstopajo v svet odraslih, še nikoli ni bil tako kompleksen kot je danes. Izgubile so se družinske podpore, vemo, da so mladi v krempljih medijskih predstav in tudi zidovi, ki jih morajo mladi preplezati so vedno višji. Pričakovanja okolice in staršev so prav tako vedno večja, danes če ne govoriš treh jezikov, že veljaš za skoraj jezikovno nepismenega in tako naprej. Torej mladi so danes pod izjemnim pritiskom. Hkrati pa v zadnjih letih, ko smo se soočili z veliko krizo, nismo poskrbeli za to, da bi bili mehanizmi za prehod mladih v svet odraslih blažji. Zato so dejansko v nekem bazenu, v primežu in nezaposlenosti je postala tako visoka, da se mladi izseljujejo, ker ne vidijo smisla bivanja v tem okolju. Če vemo, kot kažejo zadnji podatki, da mladi iz Slovenije niso med najbolj mobilnimi, je podatek, da se je lani v tujino izselilo okrog 8000 ljudi, predvsem izobraženih mladih, še bolj zaskrbljujoč. A drugače ne gre. To je, po mojem mnenju, naraven proces, vprašajmo se raje po motivih in se lotimo problema na tem koncu."

Prihodnost mladih je temelj za prihodnost vseh

Peter Debeljak: "Ugotavljam, da je družba v zadnjih letih pokazala izredno malo altruizma do mladih, pripravljenosti žrtvovati se zanje. Če primerjamo priložnosti, kakršne smo imeli mi, ali že prej naši starši s priložnostmi, ki jih imajo mladi danes, je to neprimerljivo. Pogosto, ko smo znotraj vlade razmišljali o ukrepih v pomoč mladim, so politiki dojeli nujnost sprejetja določenih ukrepov, a mnogi z drugih družbenih skupin niso bile pripravljene deliti usode časa. Ne želim kazati s prstom na nikogar, toda poglejte samo stališče sindikatov, ali predstavnikov starejših generacij do tega vprašanja. Družba, ki ni sposobna ugotoviti, da je prihodnost mladih tudi temelj njene prihodnosti, namreč, če mladi ne bodo rojevali, če ne bodo plačevali davkov in tako naprej, potem se bo vsem zamajal temelj pod nogami. Kot družba smo nezreli na tem področju in očitno nas bodo morali mladi prisiliti, da se bomo začeli pogovarjati o teh vprašanjih."

Imamo sorazmerno zdravo mladino, a z veliko ovirami za osamosvojitev

Na spletnih straneh Urada RS za mladino so zapisali: "Stanje v Sloveniji zelo dobro razkriva zadnja velika raziskava o družbenem profilu mladih v Sloveniji “Mladina 2010”. V Sloveniji imamo sorazmerno zdravo, dobro socializirano, kompetentno in v prihodnost usmerjeno mladino, ki pa ima velike težave pri vstopanju na trg dela in s tem povezanimi prehodi, kot so ustvarjanje lastnega gospodinjstva, družine in s tem samostojnega življenja. Položaj mladih v Sloveniji v veliki meri določa kombinacija močnih družinskih podpor in dolge vključenosti v (sorazmerno socialno naravnan in prijazen) izobraževalni sistem na eni, in izrazito negotove razmere na trgu dela na drugi strani."

Nacionalni program za mlade

V Uradu RS za mladino so zato skupaj s predstavniki mladinskega sektorja ter pristojnih ministrstev pripravili Nacionalni program za mlade, prvi tovrstni strateški dokument v samostojni Sloveniji, ki povezuje sektorske politike ter s tem zagotavlja, da bodo težave, s katerimi se soočajo mladi v Sloveniji, naslovljene na bolj celovit, uspešen in mladim ustrezen način.

Slovenija, Svet
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...