Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Ob rob koalicijskim pogovorom ...

Slovenija | 05.08.2014, 14:50

Zmagovalka volitev Stranka Mira Cerarja je v teh dneh polno zaposlena s prebiranjem pripomb na osnutek koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila. Danes je sicer zadnji dan, ko ji lahko morebitne partnerice sporočijo, kaj bi same vnesle v program dela vlade. V javnosti je informacij o konkretnih stališčih strank bolj malo, več bo znanega prihodnji teden, ko bodo nastopili ključni dnevi za oblikovanje vlade.

Vsi predstavniki strank, ki se te dni srečujejo z najverjetnejšim mandatarjem, so izredno skopih in splošnih besed. DeSUS si bo očitno še pred kadrovskim oblikovanjem prihodnje vlade skušal zagotoviti, da bi koalicijska pogodba v največji možni meri vsebovala tudi njegove zahteve, povezane s položajem starejših. V SD so osnutek označili kot primeren za nadaljnjo obravnavo, a pogrešajo ukrepe za socialno državo. V ZaAB želijo, da bi pogodba vsebovala tudi konkretne ukrepe za zagon gospodarstva. Le Nova Slovenija je bila bolj konkretna. Tako je včeraj znova izrazila zahtevo po reformno naravnani koalicijski pogodbi. Vodja njene poslanske skupine Matej Tonin je tako poudaril, da jih „zagotovo ne zanima koalicija, ki bi obdržala status quo, pač pa tista, ki se bo zavzela za reforme“. „Prva je davčna reforma, sledi reforma sodstva, pokojninska reforma, zdravstvena reforma in reforma trga dela.“

V osnutku, ki ga je posredoval Cerar, pa teh reform praktično ni bilo, je dodal Tonin. A očitno ne bo tako ostalo. „V nadaljnjih pogajanjih je Cerar dejal, da je to zgolj osnutek, o katerem se bomo pogovarjali in ga še nadgradili. Mi smo v preteklem tednu resno poprijeli za delo in v veliki meri to koalicijsko pogodbo popravili, jo dopolnili, jo konkretizirali in predvsem vanjo vključili vse te reforme.“

Po teh besedah je sklepati, da v NSi resno razmišljajo o vstopu v vlado. Svet stranke bo o tem odločal 20. avgusta. Publicist Dejan Steinbuch je pred dnevi za TV Slovenija o prihodnosti Nove Slovenije razmišljal, da je stranka pred pomembno odločitvijo. „Oni ne gledajo kratkoročno, torej, kakšne funkcije v vladi bodo zasedli, nenazadnje, kako se bodo na to odzvali njihovi volivci. Oni morajo gledati, kaj bo čez štiri leta. Kajti če ostanejo v opoziciji, imajo težko konkurenco. Na eni strani je Združena levica, ki bo skušala ljudem dopovedati, da je čarobna palica za rešitev problemov socializem. Na drugi strani je SDS. Ta stranka je v zadnjem času zaradi objektivnih okoliščin zelo radikalizirala svoj jezik. In v taki konkurenci bo NSi izpuhtela. Tukaj gre tudi za preživetje.

Svet NSi bo o vstopu v koalicijo odločal 20. avgusta. Pogovori Mira Cerarja s potencialnimi koalicijskimi partnerji se bodo predvidoma nadaljevali v četrtek. Hkrati pa se proti koncu tedna utegnejo začeti tudi posvetovanja poslanskih skupin pri predsedniku republike Borutu Pahorju o kandidatu za mandatarja. Pred tem pa se morajo še uradno formirati poslanske skupine strank, izvoljenih v parlament. Doslej so formalno ustanovljene poslanske skupine SMC, SD, NSi, Desus in ZaAB. V ZL naj bi to storili jutri, v SDS pa vsekakor do petka, ko se izteče rok.

 

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...