Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek - Angelus (foto: CTV)
Papež Frančišek - Angelus

Papež Frančišek: Če Gospod najde v našem srcu iskreno vero, potem vidi v nas žive kamne za graditev svoje skupnost

Svet | 24.08.2014, 14:34

Današnjo nedeljo opoldne se je - po premoru zaradi papeževega apostolskega potovanja v Korejo – na Trg sv. Petra v Vatikanu znova zgrnila množica romarjev. Med njimi je bila vidna zlasti skupina 600 mladih iz Bergama. Na transparentu so imeli zapisano geslo iz katerega je bilo moč razbrati vzrok njihove prisotnosti: od Frančiška k Frančišku. Skupaj s svojim škofom in duhovniki so namreč iz Assisija, mesta sv. Frančiška, ki je približno 200-kilometrov oddaljen od Rima, peš poromali do papeža Frančiška. Ta je mlade romarje v pozdravu spodbudil, naj se na svoje domove vrnejo z željo vsem pričevati o lepoti krščanske vere.

Danes smo pri sveti maši slišali znameniti odlomek iz Matejevega evangelija (Mt 16,13-20), kjer Peter v imenu ostalih apostolov izpove vero v Jezusa z besedami: "Ti si Kristus, Sin živega Boga." Jezus pa mu na to odvrne: „Blagor ti, Simon,“ blagor ti, zaradi vere, ki je v tebi Božji dar, ter nadaljuje: „Ti si Peter in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev.“

O tem je danes opoldne spregovoril papež Frančišek in nato svojo pozornost namenil razlagi pomena Jezusovega preimenovanja Simona v apostola Petra. Dejal je, da se ime Peter v Jezusovem jeziku glasi „Kefa“, kar pomeni „skala“ in da Sveto pismo tudi Boga pogosto poimenuje s „skalo“. Zdaj Jezus to ime nadene Simonu in to ne zaradi njegovih človeških vrlin ali zaslug, temveč zaradi njegove pristne in trne vere, ki mu je bila podarjena od Boga. In prav na skali trdne vere lahko Jezus zgradi svojo Cerkev, skupnost resnično vernih ljudi. Gre za vero, ki temelji na živem odnosu z Jezusom v ljubezni in zaupanju. Na trdnem temelju Petrove pristne vere, podobne skali, namerava Jezus zgraditi svojo Cerkev.

Nato je sveti oče dejal, da se nekaj podobnega, kot se je zgodilo Petru, dogaja tudi vsakemu kristjanu, ki zori v pristni veri v Jezusa Kristusa. Takole je rekel: „Današnji evangelij zastavlja vprašanje tudi vsakemu od nas. Če Gospod najde v našem srcu vero – ne rečem popolno – temveč iskreno, pristno, potem vidi tudi v nas žive kamne za graditev svoje skupnost. V tej skupnosti je temeljni in edinstveni kamen Kristus. S svoje strani pa je Peter kamen, v kolikor je vidni temelj edinosti Cerkve. Vendar je tudi vsakdo, ki je krščen, poklican ponuditi Jezusu svojo - četudi ubogo, vendar iskreno - vero, da lahko Jezus sam dandanes na vseh koncih sveta nadaljuje z gradnjo svoje Cerkve.“

Papež Frančišek je ob koncu opoldanskega nagovora spomnil, da si ljudje tudi v našem času zamišljajo Jezusa kot velikega preroka, modrega učitelja in podobno; in da Jezus tudi danes sprašuje svoje učence: „Kaj pa vi pravite, kdo sem?“ Kaj mu bomo odgovorili, nas je vprašal ter spodbudil, naj pomislimo na svoj odgovor, zlasti pa naj prosimo Boga Očeta, da bi nam po Marijini priprošnji podaril milost iskrenega odgovora: „Ti si Kristus, Sin živega Boga“.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...