Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Južnokorejska zastava (foto: ARO)
Južnokorejska zastava

Korejci z upanjem pričakujejo papežev obisk

Svet | 28.07.2014, 19:51 Marjana Debevec

Papež Frančišek prihaja kot apostol miru v državo, ki še vedno trpi zaradi sporov med Jugom in Severom. Tako je pred papeževim obiskom Južne Koreje zatrdil Thomas Hong-soon Han, sicer predavatelj politične ekonomije na univerzi Hankuk, ki pa je decembra lani zaključil službo korejskega veleposlanika pri Svetem sedežu. Hong-soon Han je v intervjuju, objavljenem v reviji papeške univerze Gregoriana, zatrdil, da bo papežev poziv k spravi in miru imel velik odmev tako v Koreji kot po vsem svetu. Koristil bo tudi narodnim in mednarodnim prizadevanjem za mir.

Pričakovanje papeževega obiska je polno upanja in prinaša novo luč na vernike celotne azijske celine, kjer katoličani predstavljajo manjšino: približno 140 milijonov jih je oziroma 3,3 odstotke celotnega prebivalstva. »Vsi verniki Azije, ne samo Korejci, si povezani s papežem Frančiškom skupaj prizadevajo pisati novo poglavje Apostolskih del v Aziji,« je zatrdil Hong-soon Han, ki je tudi sam študiral na Gregoriani in zatem leta 1995 v Seulu ustanovil šolo za družbeni nauk Cerkve, ki si zavzema prispevati k demokratičnemu razvoju države in družbe. »Krščanski družbeni nauk je dobro sredstvo za resničen razvoj vsake osebe in celotnega človeštva,« je izpostavil v intervjuju. »Azijo žeja po pravičnosti in miru. Kljub opazni ekonomski rasti, še vedno ostajajo različne oblike revščine in nasilja nad človekovimi pravicami. Še več, je eno od najbolj militariziranih območij na svetu ter ena od največjih onesnaževalk okolja. Bolj kot kdaj koli prej je potrebno, da azijski katoličani pričujejo o družbenem nauku z lastnimi dejanji,« je poudaril. »Tako bodo lokalne Cerkve v Aziji postale verodostojnejše ter bodo popravile napačen vtis o katoliški veri kot tuji religiji.«

Hong-soon Han se je med drugim dotaknil tudi diplomatskih odnosov med Svetim sedežem in Republiko Korejo. Sveti sedež je bila prva država na svetu, ki je Korejo priznala že leta 1947; takoj zatem, ko je Koreja dosegla osvoboditev izpod japonske kolonizacije ob koncu druge svetovne vojne, je Sveti sedež že poslal svojega apostolskega vizitatorja. »Sveti sedež je nadaljeval z nudenjem velikega prispevka korejskemu narodu z varnim kompasom družbenega nauka ter tako kazal pot k ponovni povojni izgradnji in razvoju,« je še dodal.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...