Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Papež sprejel Meriam Ibrahim

Cerkev po svetu | 25.07.2014, 07:21 Marta Jerebič

Sudanska kristjanka Meriam Ibrahim, ki je bila v domovini zaradi domnevnega odpada od islamske vere in poroke s kristjanom obsojena na smrt, po močnem mednarodnem pritisku pa jo je prizivno sodišče vendarle pomilostilo, je včeraj prispela v Italijo. Na rimskem letališču Ciampino jo je pričakal sam premier Matteo Renzi. Meriam je skupaj z njeno družino v Domu sv. Marte sprejel tudi papež Frančišek. V polurnem pogovoru se ji je zahvalil za njeno pričevanje vere in njeno stanovitnost.

Meriam se je svetemu očetu zahvalila za podporo in molitev, zahvalo pa izrazila tudi ostalim vernikom in ljudem dobre volje. Papež je ob koncu srečanja pozdravil še italijansko skupino, ki je družino spremljala iz Sudana v Italijo. Kot je povedal vatikanski tiskovni predstavnik, je sveti oče s srečanjem želel izraziti svojo bližino, pozornost in molitev tudi vsem tistim, ki trpijo zaradi vere, predvsem pa kristjanom, ki trpijo zaradi preganjanja ali omejevanja verske svobode.

Spomnimo: Meriam Ibrahim je bila rojena očetu muslimanu in materi kristjanki. Odraščala je sama z mamo in se nikoli v življenju ni počutila muslimanka. Leta 2011 se je poročila s kristjanom Danielom Wanijem, Američanom s poreklom iz Južnega Sudana, in se tudi sama izrekla za kristjanko.

Islamsko sodišče v Kartumu jo je nato v skladu s šeriatskim pravom sredi maja letos obsodilo na smrt zaradi odpada od vere in apostazije oz. poroke s pripadnikom druge vere.

Medtem ko je bila v zaporu, je rodila deklico Mayo. Skupaj z njo je bil v zaporu tudi njen manj kot dve leti star sin. Po hudem ogorčenju Zahoda je sudansko prizivno sodišče pred mesecem dni razveljavilo obsodbo ter odredilo njeno izpustitev na prostost.

Nato se je sicer znova zapletlo, ko je skušala skupaj z otrokoma in soprogom zapustiti državo. Na letališču so namreč vse pridržali, domnevno zaradi lažnih dokumentov. Oba s soprogom sta imela potna lista Južnega Sudana. Po dveh dneh v zaporu in vrsti diplomatskih zapletov je družina nato pristala na veleposlaništvu ZDA v Kartumu in tam ostala mesec dni.

Včeraj pa so vsi štirje nenadoma prileteli v Rim, čeprav pred tem ni bilo znano, da bi Italija kakorkoli posredovala v zadevi. Skupaj z njimi je iz Kartuma letel namestnik italijanske zunanje ministrice Lapo Pistelli, na letališču pa jih je pričakal sam premier z besedami, da "je danes dan za praznovanje". Meriam z družino sicer odhaja v ZDA.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...