20. mednarodna konferenca o aidsu
Cerkev po svetu | 18.07.2014, 10:17 Marta Jerebič
V avstralskem Melbournu se v nedeljo začenja 20. mednarodna konferenca o aidsu. Na njej pričakujejo 25 tisoč udeležencev, med njimi pa žal ne bo 108 strokovnjakov za boj proti aidsu, ki so bili na krovu malezijskega letala, ki je strmoglavilo v Ukrajini. Že danes se je v Melbournu začelo tudi srečanje katoliških strokovnjakov, ki delujejo na področju preprečevanja, diagnosticiranja in skrbi za tiste, ki živijo z virusom HIV in aidsem.
Srečanje so organizirale Mednarodna Karitas in druge katoliške ustanove, ki delujejo na področju boja proti aidsu. Kot je za Radio Vatikan povedal posebni svetovalec Mednarodne Karitas za vprašanje Aidsa, Robert Vitillo, je cilj zasedanja izmenjava mnenj in izkušenj ter ugotavljanje, kako so učinkoviti v boju proti aidsu.
»Za nas je pomemben človek, zato ne izbiramo preprosto kratkoročnih rešitev, ki morda imajo kakšen učinek, ne odgovarjajo pa potrebam človeka v celoti.« Bolnike namreč spremljajo tudi pastoralno. Proti virusu HIV pa se borijo tudi konkretno, predvsem na področju vzgoje, kjer spodbujajo vzdržnost pred poroko. Vitillo, ki na tem področju deluje že 25 let, pojasnjuje: »Na začetku, ko sem o tem govoril s strokovnjaki Združenih narodov, sem trčil na veliko nasprotovanja. Rekli so mi, da to sploh ni znanstveno. Moj odgovor se še danes glasi: če sta si zakonca zvesta, se virus hiv ne more več širiti. To vse bolj razumevajo tudi vlade, ki sporočila o vzdržnosti in zvestobi v zakonu vključujejo v svoje preventivne programe,« je še povedal Vitillo.
Vsak četrti bolnik z AIDS-em se zdravi v bolnišnici, ki jo upravlja katoliška Cerkev. Na nekaterih območjih, zlasti v Afriki, so katoliške bolnišnice sploh edine, ki skrbijo za take bolnike.