Predsednik korejske škofovske konference o pričakovanjih pred papeževim obiskom
Cerkev po svetu | 03.07.2014, 17:59 Marta Jerebič
Predsednik korejske škofovske konference upa, da bo papežev obisk korejski družbi pomagal v zorenju na vseh ravneh. Kot pravi, so dosegli veliko, vendar pa morajo mehanski ekonomski razvoj preoblikovati v bolj celostno človeškega. Sicer pa ljudje od papeževega obiska v Južni Koreji, kjer se bo mudil sredi avgusta, pričakujejo, da bo odprl nov trenutek za spravo in edinost med obema Korejama, da bo ublažil sovražno razpoloženje in spodbudil brstenje miru.
„V zadnjih 64 letih ves čas živimo v strahu in grožnjah pred vojno. Rekli so, da se je svetovna hladna vojna končala z razpadom Sovjetske zveze, toda na korejskem polotoku smo še vedno primorani živeti pod napetostjo hladne vojne,“ je v pogovoru za agencijo Asianews dejal predsednik korejske škofovske konference Peter Kang U-il. Izrazil je upanje, da bo papež Frančišek odprl novo dobo sprave in dialoga s svojim sporočilom o miru v severovzhodni Aziji.
V nadaljevanju je komentiral nagle spremembe na področju industrializacije, demokracije, pa tudi evangelizacije. Kot je dejal, so morali v procesu tega hitrega napredka iti skoz več sovražnih odzivov, ki še vedno povzročajo veliko trpljenja in protestov med ljudmi. Na področju ekonomije, na primer, prepad med množico najrevnejših in peščico najbogatejših kljub največjemu uspehu, ki ga kaže BDP, postaja neznosen.
Na področju evangelizacije je Cerkev naredila velik napredek glede na število spreobrnjenj. V zadnjem pol stoletja je katoliško prebivalstvo s 500 tisoč naraslo na 5 milijonov. Toda začenjajo se spraševati o kakovosti dosedanje evangelizacije. Cerkev v Koreji je v katoliško vero spreobrnila veliko ljudi, vendar pa po besedah škofa U-ila niso preveč prepričani, da morejo ljudstvo evangelizirati tako, da bodo pričevali za evangeljske vrednote v družbi. Korejska družba mora narediti korak naprej iz mehanskega ekonomskega razvoja v boj celosten človeški razvoj, iz zunanje demokracije v duhovno demokracijo, ki v resnici spoštuje človekove pravice in človeške vrednote vsakega posameznika, od zunanje misijonarske dejavnosti do evangeljske zrelosti v Cerkvi, je za Asianews še dejal predsednik korejske škofovske konference.