Irak
Kristjani v Iraku v strahu pred državljansko vojno
Svet | 03.07.2014, 11:34 Petra Stopar
Po mesecu dni ofenzive sunitskih skrajnežev v Iraku je v strahu pred nasiljem od doma zbežalo že več deset tisoč prebivalcev. Razmere sprožajo strah pri iraških kristjanih. Bojazen, da so na robu državljanske vojne, je izrazil kaldejski patriarh Louis Sako. Ugotavlja, da politiko skrbijo le lastni interesi, zlasti nafta. Vernike spodbuja, naj ne izgubijo upanja, in jih poziva k molitvi.
Džihadisti še vedno zasedajo mesto Mosul, ogrožena je tudi prestolnica Bagdad. Skrajna islamistična skupina Isil je na zasedenih območjih v Iraku in sosednji Siriji razglasila islamski kalifat, obliko vladavine iz časov Otomanskega cesarstva. Za kalifa je imenovala svojega vodjo Abuja Bakra al Bagdadija, ki je muslimane pozval, naj se jim pridružijo pri izgradnji islamske države.
Kaldejski patriarh Louis Sako je za katoliško agencijo AsiaNews močno užaloščen pojasnil, da vojaki islamske vojaške države Iraka in Sirije za zdaj še vedno zasedajo Mosul in celotno okoliško območje. „Kurdi nadzorujejo Kirkuk. Vlada v Bagdadu ne nadzoruje več glavnih sunitskih mest, novi kabinet še ni sestavljen.“ Na obzorju po patriarhovih besedah ne vidijo nobenega znamenja, ki bi dajalo upanje na politično rešitev. Opozarja, da so razmere zelo krhke in da nihče ni varen. „Predvčerajšnjim so bili v Mosulu sredi belega dne ugrabljeni kaldejski redovnici z deklicama sirotama in 12-letnim dečkom, o njih še vedno ni sledu.“
Msgr. Sako se boji, da bi državljanska vojna, če bi se razvila, trajala leto, dve ali več. „Vsi pričakujejo, da bo najverjetnejši in tragičen izid te krize razdelitev države v kantone po etični pripadnosti ter stroga ločitev verskih skupnosti. In če je to cilj, zakaj ne bi do njega prišli s političnim dialogom?“ se sprašuje.
Položaj je patriarh primerjal z dogajanjem v evangeljskem odlomku, ki govori o spečem Kristusu v čolnu, saj se pred brezbrižnostjo mednarodne skupnosti valovi vzdigujejo in postajajo vse bolj nadležni. Iraški kristjani morajo po njegovem v teh razmerah Kristusa prebuditi in nadaljevati potovanje po mirnem morju. Msgr. Sako je na koncu še z veseljem pozdravil vrnitev družin v krščansko mesto Qaraqosh, ki so ga bile primorane pred tedni zapustiti.