Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

V novi sestavi državnega zbora bo osem strank, slavila je novinka SMC

Slovenija | 14.07.2014, 14:38

Po sedmih parlamentarnih volitvah, odkar smo samostojni, in drugih predčasnih v zgodovini naše mlade države, so preštete že skoraj vse glasovnice. Volilna komisija danes dodaja še tiste, ki so prispele po pošti iz Slovenije. Zmagovalka je znana - to je stranka SMC. Po neuradnih in delnih izidih jo je podprlo nekaj več kot 34 odstotkov volilnih upravičencev, kot kaže, bo v hramu demokracije zasedla 36 sedežev. S skoraj 21-imi odstotki sledi stranka SDS, ki si je tako zagotovila 21 mandatov. Za presenečenje sta poskrbeli stranka DeSUS in koalicija ZL na tretjem in četrtem mestu. Prva bo imela deset, druga šest poslancev. Iz državnega zbora sta zagotovo izpadli stranki PS in DL. Usoda SLS je dolgo visela na nitki, a za zdaj kaže, da je ostala tik pod štiriodstotnim parlamentarnim pragom. Majhno upanje te stranke so glasovi iz tujine, nanje bo treba počakati do 20. julija.

Včerajšnje državnozborske volitve je zaznamovala rekordno nizka udeležba. Od približno 1,7 milijona upravičencev jih je svoj glas oddala približno polovica, točneje stotinko manj kot 51 odstotkov.

Večina od 873.259 ljudi, ki so volili, je zaupala novinki v političnem prostoru, stranki SMC. "Veseli me, da ste volivci v tolikšni meri prepoznali, da Slovenija potrebuje spremembo, da potrebuje spremembo politične kulture," je sinoči v medijskem središču v ljubljanskem Cankarjevem domu izjavil njen predsednik in najverjetnejši mandatar Miro Cerar. S predsednikom republike Borutom Pahorjem sta se že dogovorila za delovno srečanje - sešla se bosta v sredo popoldne. Cerar verjame, da bo sestavil vlado.

Miro Cerar
Miro Cerar © Janez Platiše

V njej gotovo ne bo SDS. "Žal te volitve niso bile poštene, zato ta rezultat ni legitimen. Na začetku volilne kampanje je bil z grobo zlorabo pravosodja iz volilne tekme izločen Janez Janša, predsednik največje stranke, ki je zmagala dober mesec dni nazaj na evropskih volitvah. Vlada, ki bo sestavljena na podlagi takšnih volitev, ne bo legitimna, tisti, ki jo bo vodil, ne bo legitimen, bo le slovenski Lukašenko," je v prvem in edinem odzivu SDS poudaril podpredsednik stranke Zvonko Černač. Napovedal je tudi, da novoizvoljeni poslanci SDS v parlamentu ne bodo prevzeli nobene funkcije in da bodo o sodelovanju na sejah odločali selektivno. Obenem je pozval k različnim oblikam mirne državljanske nepokorščine in protesta.

Zvone Černač
Zvone Černač © www.sds.si

Ali bo v vladi, ki jo bo prvi najverjetneje skušal oblikovati Cerar, stranka DeSUS, njen prvak Karl Erjavec še ne more potrditi. Po njegovih besedah bo to odvisno od zapisanega v koalicijski pogodbi. "Če nas bodo želeli v vlado, bomo zahtevali uresničevanje programa stranke DeSUS. To pomeni, da še naprej branimo socialno državo, javno zdravstvo in šolstvo ter starejše, upokojence in invalide."

Karl Erjavec
Karl Erjavec © Janez Platiše
Sodelovanja v vladi prav tako ne izključujejo v ZL, kjer sta po preboju v državni zbor zavladala navdušenje in veselje. V ZL so povezane stranke DSD, TRS in Iniciativa za demokratični socializem, predstavnik Luka Mesec je povedal, da je to "po 23-ih letih kapitalističnega enoumja socialistična sila, ki se bo uprla razlaščanju srednjega sloja in najrevnejših".

Luka Mesec
Luka Mesec © Janez Platiše

Ali bo v koalicijo z SMC vstopil SD, predsedujoči stranki Dejan Židan še ni želel napovedati. A zagotovil je: "Poslanci SD bodo v prihodnjem štiriletnem obdobju s svojim znanjem, energijo in izkušnjami delali predvsem v korist človeka in s tem v korist države." Po Židanovih besedah je SD ena od strank, ki je bila kaznovana, saj so volivci razočarani. Sodeč po neuradnih in delnih izidih bo imela v novem sklicu le šest mandatov.

Dejan Židan
Dejan Židan © Janez Platiše

Pet poslancev, enega več, kot do zdaj, bo imela stranka N.Si, njena predsednica Ljudmila Novak ocenjuje, da gre za prigaran rezultat. "Seveda smo želeli, da bi volilni program, ki prinaša najboljše odgovore za prihodnost Slovenije, lahko uresničevali s še večjo podporo, želimo pa, da bi bistvene točke tega programa lahko uresničevali ne glede na to, ali smo v koaliciji ali v opoziciji."

Ljudmila Novak
Ljudmila Novak © Janez Platiše
Kot uspeh je rezultat svoje stranke ZaAB - zasedla bo štiri poslanska mesta - označila odhajajoča premierka Alenka Bratušek. "Predvsem smo tako v stranki kot tudi jaz sama zadovoljni, da bom državo v upravljanje nekomu drugemu dala v bistveno boljšem stanju, kot sem jo pred enim letom dobila."

Alenka Bratušek
Alenka Bratušek © Janez Platiše
Zelo verjetno slovo od parlamenta, prejeli so dve stotinki manj kot štiri odstotke, pri katerih je postavljen volilni prag, so v SLS pospremili z razočaranjem. Volivci so jim po besedah prvaka stranke Franca Bogoviča namenili "žal od sto do dvesto glasov premalo. SLS je tako na teh volitvah doživel poraz, nismo izvoljeni v parlament. Delali smo z resnim programom, dobro ekipo, a je očitno program, ki smo ga postavili, prepričal premalo ljudi". Če jim tokrat ne bo uspelo, se bodo v SLS, tako verjamejo, vrnili na prihodnjih državnozborskih volitvah.

Franc Bogovič
Franc Bogovič © Janez Platiše

Slab rezultat je dosegla tudi stranka PS, poraz je za njenega predsednika Zorana Jankovića katastrofa, prevzel je tudi odgovornost zanj. Kot je pojasnil, bi bil njegov odhod s čela PS najlažja poteza, a se zanjo ne bo odločil tako hitro.

Z morebitnim odstopom z vrha stranke bo do končnih izidov volitev počakal tudi predsednik DL Bojan Starman. "Pričakovali smo vsaj nekaj odstotkov več, s tem se bomo morali sprijazniti."

V državnem zboru ostajata dozdajšnja predstavnika manjšin, oba poudarjata, da bosta nadaljevala delo, ki sta ga začela in še zdaleč ni končano. Roberto Battelli, ki bo še naprej zastopal interese italijanske narodne skupnosti, je prepričan, da so pravice manjšin zapisane, a ne tudi uresničene. Pričakuje, da ga bo novi mandatar povabil na pogovore, a zatrdil je, da ne podpisoval nobene koalicijske pogodbe niti bianco menic. Povabilo prihodnje koalicije ter dogovor o sodelovanju in morebitni podpori najpomembnejših projektov v državi pričakuje tudi Laszlo Göncz, ki ostaja poslanec madžarske narodne skupnosti.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...