Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

V nedeljo nova sestava parlamenta

Slovenija | 10.07.2014, 13:21

V Sloveniji bodo v nedeljo sedme parlamentarne volitve. Kdo bo zasedel 90 poslanskih mest v novi sestavi državnega zbora, bo večinoma znano že v nedeljo zvečer, čeprav bo na uradne rezultate treba počakati najpozneje do 29. julija. Že kmalu zatem naj bi se novoizvoljeni poslanci sestali na ustanovni seji. Predčasno glasovanje na parlamentarnih volitvah je mogoče le še danes do 19. ure. Do zdaj je na njem glasovalo 2,5 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Volivke in volivci se bodo na predčasne volitve odpravili že drugič v zgodovini države, saj so bile tudi zadnje volitve leta 2011 izpeljane predčasno. Do tokratnih volitev je pripeljal odstop premierke Alenke Bratušek, potem ko jo je v bitki za predsedniško mesto v stranki PS premagal njen ustanovitelj Zoran Janković. V manj kot triletnem mandatu sta državo vodili dve vladni koaliciji, dobro leto je bil na čelu vlade predsednik SDS Janez Janša, s konstruktivno nezaupnico pa ga je nasledila Bratuškova.

Za naklonjenost volivcev se poteguje več kot 1100 kandidatov

Volilno pravico ima 1.714.476 volilnih upravičencev. Glasovanje bo potekalo tudi na 32 diplomatsko-konzularnih predstavništvih, kjer bo glasovalo 524 volivcev, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini. Državna volilna komisija je v tujino poslala tudi 71.549 kompletov volilnih gradiv za izseljence. Po pošti iz tujine pa bo glasovalo 4087 volivcev, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini.

Za 90 poslanskih mest v novem sklicu državnega zbora se pred parlamentarnim volitvami poteguje 1134 kandidatov, med njimi je 43 odstotkov žensk. Za nov mandat kandidira 69 sedanjih poslancev.

Za vstop v parlament se poteguje 17 kandidatnih list, od tega 15 v vseh volilnih enotah, ena v treh, ena pa v eni volilni enoti. Volivce tokrat nagovarjajo SDS, ZaAB, PS, SD, SLS, NSi, DL, DeSUS, SMC, Verjamem, koalicija Združena levica, SNS, Zeleni Slovenije, Enakopravni deželani - Naprej Slovenija, LGS, Piratska stranka Slovenije in Humana Slovenija.

Do konca glasovanja bo veljal volilni molk

Od sobote od polnoči pa vse do zaprtja volišč bo veljal volilni molk. Na ministrstvu za notranje zadeve bo delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.

Od sobote od polnoči dalje pa do 7. ure zjutraj lahko državljani morebitne kršitve sporočajo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki pa bodo prijave sprejemali tudi od sobote od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj. Preko dneva, torej v soboto in nedeljo od 7. do 19. ure, pa bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.

Ustanovna seja novega sklica DZ predvidoma 1. avgusta

Nov sklic DZ se mora sestati najpozneje 20 dni po izvolitvi, po neuradnih podatkih pa bo ustanovna seja v petek, 1. avgusta. Po konstituiranju državnega zbora bodo stekli postopki za oblikovanje nove vlade. Predsednik države mora najpozneje v 30 dneh po ustanovni seji, po posvetu s poslanskimi skupinami, državnemu zboru predlagati kandidata za predsednika vlade. Tega državni zbor voli tajno, z večino glasov vseh poslancev, o mandatarju pa mora odločati v sedmih dneh od vložitve predloga. Glede na roke je pričakovati, da bodo poslanci o mandatarju glasovali v začetku septembra. Ko je predsednik vlade izvoljen, mora najpozneje v 15 dneh državnemu zboru predlagati imenovanje ministrov. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov. Do nastopa nove vlade tekoče posle opravlja aktualna vlada.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...