Ključno bo prestrukturiranje podjetij, reforma in privatizacija
Politika | 12.07.2014, 15:00 Petra Stopar
Med ključnimi nalogami nove vlade bo hitrejša izvedba reform, po dokapitalizaciji bank se bo ključno usmeriti v prestrukturiranje podjetij, privatizacijo pa bo treba profesionalno izvesti. To so bile glavne ugotovitve govorcev na okrogli mizi, ki sta jo minuli teden pripravila Urad RS za makroekonomske analize in razvoj ter Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji.
Po prepričanju generalnega direktorja direktorata Evropske komisije za gospodarske in denarne zadeve, pristojnega za Slovenijo Istvana P. Szekelyja je Slovenija naredila napredek na ključnih področjih. „Ne le da je naredila temeljit pregled bančnega sistema, ampak je te banke tudi dokapitalizirala,“ je dejal. Po njegovem je ključno, da se po prenosu slabih terjatev banke in podjetja posvetijo prestrukturiranju podjetij, da bodo ta lahko rasla in ustvarjala delovna mesta. Tudi Bojan Marković iz Evropske banke za obnovo in razvoj je dejal, da bo ključno prestrukturiranje podjetij. Pri tem se bo pomembno osredotočiti na perspektivna podjetja.
Profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Mojmir Mrak obžaluje, da se ob obsežni dokapitalizaciji bank ni sprejelo še drugih pomembnih ukrepov. „Februarska koalicijska pogodba je zelo jasno pokazala, da ni popolnoma nobene ambicije iti po tej poti. Po svoje je dobro, da imamo zdaj predčasne volitve, ker ne bomo izgubili leto in pol, ampak bo imela nova vlada vsaj možnost, da v te stvari gre. Ali bo šla ali ne, to je zdaj druga stvar, ampak, bomo videli.“
Piritta Sorsa iz Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj je omenila po potrebo po zunanjem kapitalu v zasebnem sektorju. Dirk Jan Kraan iz Mednarodnega finančnega sklada je dejal, da so načrti za znižanje primanjkljaja uresničljivi, da pa je nekaj „šibkosti“ pri pripravi proračuna, in sicer bi se morala vlada držati spomladi postavljene zgornje meje izdatkov za posamezno leto, poleg tega bi bilo treba izvajati revizijo izdatkov, da bi bila ministrstva spodbujena k varčevanju. V zvezi s privatizacijo je še menil, da je to dobra politika za znižanje dolga in da ima Slovenija pri tem velik potencial.
Odposlanec iz Bruslja Szekely pa o privatizaciji meni: „Gre za podjetja, ki so visoko zadolžena, ki imajo težave pri plačevanju obveznosti, ki ne more vlagati, ki ne more ustvarjati novih delovnih mest. Torej to so podjetja, ki ne prispevajo k družbi toliko kot ostala. Za nas je to glavna težava in to je najpomembnejši izziv za državo. Vse ostalo je le način, kako pridemo do tja.“
Direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle pa je dejal, da smo zamudili pravi trenutek, da bi se uspešno odzvali na krizo. „Čas je potekel, sedaj je skrajni rok, ko lahko poskušamo urediti nekatere stvari, ki so jih druge države že.“ Po njegovem bi bilo tudi dobro obuditi idejo programskega proračuna.