Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
21. Tabor Slovencev po svetu (foto: Matjaž Merljak)
21. Tabor Slovencev po svetu

Zakaj smo se ravno zdaj ustavili?

| 06.07.2014, 19:39 Matjaž Merljak

V Zavodu svetega Stanislava je v nedeljo, 6. julija 2014, potekal tradicionalni, 21. Tabor Slovencev po svetu. Rdeča nit okrogle mize je bila Slovenska samostojnost in državnost skozi čas.

Pri uvodni sveti maši je ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, z njim sta somaševala Zvone Podvinski s Švedske in Franci Cukati iz Argentine, zbrana, predvsem so bili tudi maturantje iz prekomorskih država, spodbudil k zvestobi koreninam: „Svet postaja izjemno majhen in prav je, da v tem svetu ohranjamo svojo identiteto: korenine, skrbimo za jezik, kulturo, vero, da ohranjamo širšo domovino, ki ni omejena na slovenski prostor, ampak je v celem svetu ene sama Slovenija, saj vas toliko živi na različnih koncih sveta.“

Sledila je okrogla miza o slovenski samostojnosti in državnosti skozi čas. Dr. Rosvita Pesek in predstavila Jožeta Pučnika kot izseljenca, ki je bil navdih in vzor: „Njegova veličina ni le v njegovih zrelih letih, ko je zapustil varno zavetje zdomske Nemčije in prišel v negotovo Socialistično federativno republiko Jugoslavijo, kjer je para že dvigovala pokrov. Njegova veličina je v njegovi mladosti zagnanosti, idealizmu in nepopustlivosti!“

Dr. Andreja Valič Zver je spregovorila o izseljenskem prispevku k slovenski samostojnosti in državnosti in zaključila: „Treba je ugotoviti, da je naša država, naša domovina po 25 letih spet na krizi. Smo na prelomu, smo na robu. Ugotavljamo, da proces demokratičnega prehoda ni bil uspešno izpeljan.“

Mag. Renato Podbersič je predstavil prizadevanja zamejstva za slovensko samostojnost in enotnost in naglasil tudi vlogo Franca Jeze iz tržaškega zamejstva. „Leta 1983 - eno leto pred njegovo smrtno - je Jeza zapisal: Naš cilj je taka neodvisna slovenska država, v kateri bo živel slovenski človek svobodno in v kateri se bo lahko vedno odločil za tak politični, gospodarski in socialni red, kakor mu bo najbolj prijal.“

Dr. Andrej Vovko pa je predstavil Franceta Dolinarja kot preroka slovenske državnosti. Leta 1948 je napisal Teze k slovenski politiki: „To postavlja Franceta Dolinarja povsem enakovredno, enakopravno ob bok najvidnejših vizijonarjev in zagovornikov samostojne slovenske države, od dr. Lambert Ehrlich in njegovega Višarskega slovenstva, preko Cirila Žabota in Franca Jeze.“

V kulturnem programu so z recitacijami in petjem nastopili dijaki iz Argentine in Kanade, kantavtor Milan Vinčec in tiro Reverie.

Več sledi v prihodnjih dneh.

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...