Soočenje
Soočili smo NSi, SDS, SLS, PS, SMC, ZL, DeSUS, Verjamem, ZaAB in DL
Slovenija | 02.07.2014, 19:52
V prvem soočenju na Radiu Ognjišče pred predčasnimi volitvami v državni zbor, smo predsednike in podpredsednike strank soočili ne teme družina, sociale in odnosa do verskih skupnosti.
Soočenja so se udeležili predsednica Nove Slovenije (NSi) Ljudmila Novak, predsednik Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS) Karel Erjavec ter podpredsedniki Slovenske demokratske stranke (SDS) Zvone Černač, Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Tomšič, Združene levice (ZL) Violeta Tomić, Verjamem Gregov Veličkov, Državljanske liste (DL) Rihard Braniselj, Pozitivne Slovenije (PS) Aleš Gulič, Stranke Mira Cerarja (SMC) Erik Kovač in Zavezništva Alenke Bratušek (ZaAB) Peter Vilfan.
Kako stranke razumejo definicijo družine?
Ljudmila Novak NSi: „Za Novo Slovenijo je družina velika vrednota, to je skupnost moža in žene, ki si ustvarjata družino s tem, ko rojevata otroke, jih vzhajata in ljubita.“
Erik Kopač SMC: „Za Stranko Mira Cerarja je družina definirana s pravno ureditvijo katero spoštuje Republika Slovenija in je med drugim natančno opredeljena z 12. protokolom h konvenciji človekovih pravic Evropske unije.“
Violeta Tomić ZL: „Za nas je družina največja vrednota, ki pa ima različne definicije, lahko tudi eno starševska, v glavnem pa družina obsega starša in otroka ali otroke.“
Janez Tomšič SLS: "Družina je najpomembnejša vrednota družbe na kateri je treba dati več poudarka. Sestavljata jo starša, oče, mama in otroci.“
Karl Erjavec DeSUS: „Tudi za stranko DeSUS je družina pomembna vrednota je osnovna socialna celica, osnovna družbena skupnost med moškim in žensko, lahko pa je pa tudi eno starševska družina in seveda k družini sodijo tudi otroci.“
Aleš Gulič PS: „Družina je osnovna celica družbe. Kako je sestavljena pa je stvar tistih, ki jo sestavljajo. Osebno v družino ne bi vedno dajal otrok, saj imamo tudi družine brez otrok.“
Peter Vilfan ZaAB: „Zame je družina izjemno pomembna, enako tudi za ZaAB. Sam pa še dodajam, da je zame družina tisto največje pribežališče, kamor seveda vedno zahajam. To pa ne pomeni, da zagovarjamo, in jaz in v naši stranki, samo en tip družine.“
Zvone Černač SDS: „Družina je gotovo temeljna vrednota vsake družbe, skupnost moža in žene, neko zatočišče, svetišče, temelj na katerem se gradijo vse ostale vrednote. Mislim pa, da je funkcija države, naloga politike, da po najboljših močeh zagotavlja možnosti, da se družine razvijajo in da imajo največ možnosti, kar se tiče vzgoje otrok.“
Gregor Veličkov Verjamem: „Družina je ena najpomembnejših vrednot v družbi. Za stranko Verjamem sta za družino pomemben otrok in starš, ali je to sam starša, ali sta to dva starša pa za nas ni pomembno.“
Rihard Braniselj DL: „Za DL kot klasično liberalno stranko seveda sama forma družine ni tako pomembna, pomembna je kako ta družina funkcionira in pa seveda za nas je to osnovni temelj vsake družbe.“
Predsednika in podpredsedniki strank o spoštovanju človeškega življenja od spočetja do naravne smrti
Ljudmila Novak NSi: „V Novi Sloveniji spoštujemo spočeto življenje, torej od spočetja do naravne smrti. Pri tem seveda razumemo, da se nekateri starši znajdejo v težkem položaju. Nikogar ne obsojamo, če se odloči drugače, vendar menimo, da ko je življenje spočeto nima nihče pravice, da ga prekine, zato bi v NSi okrepili sodelovanje z ženskami, ki premišljujejo o splavu, ker menimo, da smo na tem področju naredili premalo. Prav tako nasprotujemo evtanaziji, ki so jo uvedle nekatere države.“
Erik Kopač SMC: „Zagovarjamo stališče, ki izhaja iz Ustave RS, kjer je natančno opredeljeno, kdaj se življenje začne oziroma, kdaj lahko govorimo o otroku.“
Violeta Tomić ZL: „Spoštovanje življenja od spočetja do naravne smrti seveda, vendar je treba to definicijo ovrednotiti, če je to zgolj ohranjanje golega življenja za vsako ceno potem to nikakor ne. Vsekakor pa je splav kot zadnja opcija, ki jo ženska izbere, nikakor ne prva, nekaj kar je zelo boleče, tako psihično kot fizično za vsako žensko in se vsaka ženska težko odloči za to, toda to pravico mora imeti. Tako kot nihče ne sili katolike, da delajo splav, tako tudi katoliki ne smejo drugim prepovedovati njihovih svoboščin, ki so zagotovljene z ustavo.“
Janez Tomšič SLS: „V SLS izhajamo iz vrednot in spoštujemo človeško življenje od spočetja do naravne smrti. Pri splavu je izjema takrat, kadar je ogroženo življenje matere, se pa seveda zavedamo oziroma podpiramo predvsem to, da se naredi čim več v smeri, da se matere zaradi ekonomske in socialne stiske ne bi znašle v situacijah, ko bi se morale odločati o splavu in pa da splav ni to, kar je postal danes, ko je praktično neka rutina.“
Karl Erjavec DeSUS: „Glede tega vprašanja v stranki DeSUS ocenjujemo, da je ustavna in zakonska ureditev primerna. Menimo, da ženska ima pravico, da odloča o tem, saj življenje prinaša različne situacije. Recimo, če je ženska posiljena mislim, da je prav, da se odloči ali lahko zadrži takšnega otroka ali ne. Podpiram to svobodno izbiro, ki jo ima ženska.“
Aleš Gulič PS: „Mislim, da ustava in zakon dovolj dobro definirata ta položaj. Sam nisem za to, da se ljudje tako odločajo, se pravi za sprav, ampak sem pa zelo, zelo proti, da se jim ta pravica odvzame.“
Peter Vilfan ZaAB: „Tudi v ZaAB se naslanjamo na našo ustavo, ki v 55. členu seveda ureja to zadevo in pozneje je bil na osnovi tega sprejet zakon, tako da seveda zagovarjamo svobodno odločitev vsake ženske in seveda partnerja o rojstvu otroka. Jasno pa je, da je treba pri tem narediti vse, da bo država s svoje strani in različne ustanove pri tej odločitvi tej ženski, temu paru pri tem pomagala z nasveti.“
Zvone Černač SDS: "Spoštujemo življenje od spočetja do naravne smrti. Nekaterih naravnih zakonov tudi ni dobro kršiti s formalnimi zakoni. Mislimo, da je tako tudi na tem področju.“
Gregor Veličkov Verjamem: „V stranki Verjamem menimo, da je ustavna in zakonska ureditev dovolj dobro urejena. Veliko je situacij, ki lahko pripeljejo žensko do tega, da se odloči za splav in to njeno voljo spoštujemo.“
Rihard Braniselj DL: „V življenju je pomembno, da govorimo o človeka dostojnem in vrednem življenju in tukaj moramo vložiti veliko naporov. Kar se pa tiče podtona tega vprašanja, možnost splava da ali ne: vsekakor da, svobodna izbira.“