Radijske počitnice 2014 - pod slovensko zastavo
Dan državnosti pod grškim sonce - 5. dan radijskih počitnic
| 26.06.2014, 16:06 Tone Gorjup
Praznični 25. junij smo preživeli v mislih na domovino. Skozi dan nas je spremljala slovenska zastava, večer pa smo začeli z mašo za domovino in nadaljevali s plesom ob Dnevu državnosti v hotelski diskoteki na prostem. Nekateri počitnikarji so dnevne ure izkoristili za obisk preročišča v Delfih in mesta Halkida.
Pri zajtrku nas je Ambrož presenetil s slovensko zastavo okrog ramen in dal praznični značaj dnevu, ki je naš največji državni praznik. Tudi v dvorani, kjer smo se pred večerjo zbrali k molitvi rožnega venca in maši za domovino, je plapolala slovenska zastava. Maša v čast sv. Cirilu in Metodu, ki sta nam oznanila evangelij v domačem jeziku, je bila nadvse primerna za ta večer, saj so njene prošnje oblikovane v duhu narodne zavesti. Tako nagovor po evangeliju kot spodbuda ob koncu maše sta nas spodbudila, naj ljubimo svojo domovino ne le v besedi, ampak tudi v dejanju. To pa v zavesti, da dejanje plebiscita in osamosvojitve še ne pomeni dokončnega oblikovanja države. Izraelci so za pot iz suženjstva potrebovali štirideset let. Ta leta so bila polna preizkušenj, zmot, stranpoti, pa tudi jasnih sporočil Boga, da so na pravi poti. Kot je poudaril nadškof, bomo doživeli domovino, po kakršni zahrepeni Prešeren v Zdravljici, vendar ne brez Boga.
Po zajtrku se je polovico počitnikarjev odpravilo v Delfe, najbolj znano grško preročišče. Mestece, ki leži ob vznožju Parnasa je v času klasične Grčije veljalo za središče sveta. V tamkajšnji tempelj so prihajali romarji iz Grčije pa tudi iz mest oddaljenih dežel. V stebrišču Apolonovega templja je sedela prerokinja Pitija in napovedovala usodo številnim obiskovalcem. Vedno skrivnostna, kratka v izrekih, a pogosto dvoumna. Vroč junijski dan je našim počitnikarjem razkril vsaj delno razkril antično podobo preročišča, o katerem govorijo delno ohranjene stavbe in številne izkopanine. „Splačalo so je,“ so pripovedovali. Na povratku so se ustavili še v glavnem mestu otoka Evboja - Halkidi. Mesto, z bogatimi arheološkimi ostanki razkriva, da so v teh krajih gospodarili stari Grki, Rimljani, Benečani, Turki, Francozi in še kdo. Preostali počitnikarji smo si medtem vzeli čas za počitek, sprehode po hotelskem naselju in morje, ki se vabljivo ponuja …
Zvečer se je v odprti diskoteki pri spodnjem bazenu razlegala slovenska pesem. Na plesišču so se nam pridružili tudi nekateri drugi posamezniki. Čeprav smo zapolnili velik del hotelskega naselja, so tukaj po govorici in registrskih tablicah na avtomobilih sodeč tudi Srbi, Rusi, Bolgari, Makedonci ...