Otroci pred osnovno šolo v Kigaliju, Ruanda, foto: Jana Lampe
500 otrok v Ruandi s pomočjo Karitas dobilo novo šolo
Svet | 28.06.2014, 08:00 Petra Stopar
Slovenska Karitas je v tem mesecu končala dvoletni projekt razvojnega sodelovanja v afriški državi Ruanda, ki ga je v vrednosti 60.000 evrov sofinanciralo zunanje ministrstvo. V sklopu projekta je bila v mestu Kigali zgrajena in opremljena osnovna šola s sedmimi učilnicami za petsto otrok iz revnih družin.
Kot poudarjajo na Karitas, je projekt nastal na podlagi potreb lokalnega prebivalstva. V Ruandi je namreč premalo javnih šol, učilnice so prenatrpane, z do sto otroki v razredu. Tako se otroci le malo naučijo, ali pa zaradi revščine celo prenehajo hoditi v šolo, ki je tam plačljiva. Ta novozgrajena šola pa bo omogočila kakovostno izobrazbo najrevnejšim otrokom iz tega območja.
Projekt, vreden 350.000 evrov, je poleg Karitas in ministrstva podprlo tudi Misijonsko središče Slovenije in italijanska Karitas. Z gradnjo nove šole je lokalna partnerica iz Kigalija začela v lanskem aprilu. Po izgradnji osnovne stavbe in učilnic sta se namestila strop in strešna kritina, kar je financiralo ministrstvo. „Ministrstvo je financiralo tudi gradnjo zgradbe s 7-ih WC-ji za deklice in učiteljice ter nakup in montažo dveh 10.000 l cistern za zbiranje deževnice s streh šole za potrebe sanitarij. Podprli so tudi nakup šolskega pohištva za opremo 4 učilnic, šolskih tabel za vse učilnice ter učbenikov za prvi in drugi razred OŠ,“ so zapisali na Slovenski Karitas.
Po njihovih besedah posebno vrednost projektu daje to, da je bilo v vsa dela vključenih do 80 domačinov iz Kigalija in okolice, ki so tako dobili priložnost za delo in zaslužek. „Marsikatera družina teh delavcev, predvsem pomočnikov zidarjev, ki dobijo delo le ob večjih projektih, bi sicer živela v pomanjkanju. Tako so nam povedale sestre usmiljenke.“ Vsa dela pa je spremljala tudi slovenska misijonarka Vesna Hiti, ki v Ruandi deluje že 24 let.
Jana Lampe se je v imenu Karitas maja udeležila otvoritve šole, na kateri se je predstavnik staršev zahvalil vsem v Sloveniji, ki so pomagali zgraditi to šolo za njihove otroke, ki bodo tako s pridobitvijo dobre izobrazbe lahko imeli lepšo prihodnost. „Osnovna šola v Ruandi ima 6 razredov. V tej šoli bo pouk potekal dvoizmensko, da bo tako šolo lahko obiskovalo več otrok. V enem razredu bo do 42 otrok, tako deklic kot dečkov.“ Pouk se bo začel januarja, otroci pa bodo vsak dan deležni tudi toplega obroka.