Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Andrej JermanAndrej Jerman
Marjana DebevecMarjana Debevec

Papež živi kulturo dialoga

Svet | 29.06.2014, 10:46 Marjana Debevec

Papež Frančišek večkrat poudarja kulturo dialoga in vabi k uresničevanju kulture srečanja. Vendar pa ne ostaja le pri besedah. V svetu še vedno odmeva njegovo potovanje v Sveto deželo, kamor je s seboj vzel izraelskega in muslimanskega prijatelja. Slednji je o svojem prijateljstvu s svetim očetom spregovoril za vatikanski časnik L'Osservatore Romano.

Predsednik Inštituta za medverski dialog v Buenos Airesu musliman Omar Abboud je papeža skupaj z rabinom Abrahamom Skorko spremljal na pot v Sveto deželo. Za L'Osservatore Romano je povedal da je nadškofa v Buenos Airesu spoznal leta 2002 v težkem obdobju po napadih 11. septembra. Prav takrat se je v imenu muslimanov, ki želijo delati za mir, rodil omenjeni medverski inštitut, ki naj bi predvsem vzgajal za mir. Bergoglio je po Abboudovih besedah vedno zelo jasno obsodil terorizem. „Na njem me je prevzelo to, da ni bil povezan s politiko, ampak je politike vedno znova spominjal na vprašanja revščine in izključenosti“, je povedal muslimanski prijatelj in dodal, da je prijateljstvo s papežem zanj velika obogatitev.

Ljudje po vsem svetu so presenečeni nad papežem, ki izpostavlja uboge, vse tiste, katerim je krateno dostojanstvo, vse tiste, ki se jih obravnava kot smeti. Vendar pa mi Argentinci, ki ga poznamo že od prej, nad tem nismo presenečeni, je povedal in dodal: „Vedno nam je odprl vrata svoje katedrale, vendar ni nikoli mešal obredov. Spoštoval je našo versko različnost v dejanjih in le z besedami.“

Povabilo k obisku Svete dežele je prišlo povsem nepričakovano, ko je medverska delegacija iz Argentine februarja obiskala papeža. „Mislim, da je to znamenje pomena, ki ga papež daje medverskemu dialogu kot orodju gradnje miru“, je dejal Abboud. Bergoglio se je namreč po njegovih besedah vedno iskreno zanimal za verske manjšine v Argentini. Bil je prvi v gradnji dialoga z drugimi verami.

Glede rešitve konflikta na Bližnjem vzhodu pa je Abboud poudaril, da je to tako pomembno vprašanje, da zahteva tudi duhovno diplomacijo. In papeževo potovanje v Sveto deželo je v tem pogledu preseglo vsa pričakovanja.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...