Kardinal Nichols: Premagati kulturno strpnost do spolnega nasilja v vojnah
Svet | 13.06.2014, 13:04 Marta Jerebič
V Londonu se je danes končala štiridnevna mednarodna konferenca za boj proti spolnemu nasilju v vojnah. Udeleževali so se je predstavniki več kot 100 držav ter humanitarnih organizacij in organizacij za človekove pravice. Vrh je rezultat dveletnih prizadevanj posebne odposlanke Združenih narodov, igralke Angeline Jolie, in britanskega ministra Williama Haguea, ki sta se med drugim srečala z žrtvami posilstev v vojnah v Bosni in Kongu.
Britanski zunanji minister je posiljevanje žensk med vojno označil kot enega večjih množičnih zločinov 20. in 21. stoletja. Na območjih vojnih zločinov je posiljenih ali drugače spolno zlorabljenih na stotisoče žensk. Samo med vojno v Bosni in Hercegovini je bilo posiljenih 50 tisoč žensk.
Med številnimi verskimi predstavniki je na vrhu spregovoril tudi westminstrski nadškof, kardinal Vincent Nichols, ki je obžaloval kulturno strpnost do spolnega nasilja v konfliktih. „Ena glavnih ovir, ki jih je treba preseči, je, da breme sramu pade na žrtve spolnega nasilja, medtem ko bi se dejanj morali sramovati storilci, žrtve pa bi morale prejeti vso podporo, ki jo potrebujejo,“ je povedal v pogovoru za Radio Vatikan. Eden od ciljev konference je uveljaviti in izvajati bolj stroge zakone do posiljevalcev v vojnah. „Konflikt ni nikoli izgovor za nezakonitost. Vojna ni opravičilo za zločin,“je še dejal kardinal Nichols.
Med žrtvami prevladujejo ženske, kljub temu pa obstajajo dokazi, da so žrtve spolnega nasilja v oboroženih konfliktih tudi moški. Tovrstne primere so med drugim zabeležili v Libiji in Siriji, večinoma pa so moške zlorabili, medtem ko so bili v ujetništvu. Cerkev žrtvam posilstva v vojnah med drugim nudi zavetje, pomaga jim tudi pri premagovanju sramu. A več bi morale narediti vlade s sprejetjem zakonov, na podlagi katerih bi krivi odgovarjali za svoje zločine.