Frančiešk, Abbas in Peres
Odzivi na srečanje papež – Peres - Abas
Papež in Sveti sedež | 10.06.2014, 10:41 Marta Jerebič
V svetu še vedno odmeva nedeljsko molitveno srečanje za mir v Sveti deželi, ki je potekalo v vatikanskih vrtovih in kjer so se zbrali papež Frančišek, izraelski predsednik Šimon Peres, palestinski predsednik Mahmud Abas in ekumenski patriarh Bartolomej. Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je dejal, da je bil to velik prispevek za dar miru. Po besedah predsednika skupnosti sv. Egidija, Marca Impagliazza pa je srečanje dokaz, da verski predstavniki lahko prispevajo k prijateljstvu in dialogu, ki lahko jutri vodi k miru.
Po besedah p. Lombardija je bilo nedeljsko srečanje na nek način sklep apostolskega potovanja papeža Frančiška v Sveto deželo. Sveti oče je želel s srečanjem ponuditi obzorje drugačnega prizadevanja za mir. »Kot je rekel že kustos v Sveti deželi, morda ne bo izbruhnil mir, razmere na Bližnjem vzhodu se ne bodo spremenile z danes na jutri, vendar pa so osebe dobre volje in osebe, ki verjamejo v Boga, na ta način dale nov prispevek k daru miru in k sposobnosti src k spreobrnjenju v drugačno držo. Papež vedno govori o kulturi srečanja in nedeljsko je bilo zares srečanje med osebami, v znamenju vere,« je dejal vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi. Po njegovem mnenju so bili objemi med obema predsednikoma iskreni: »To je bil trenutek »osvoboditve« protagonistov, narodov, ki resnično želita mir, imata pa težave, da najdeta pravo pot pri tem.«
Pomembna je bila tudi navzočnost patriarha Bartolomeja, ki je poudarila znamenje krščanskega ekumenizma. Po besedah vatikanskega tiskovnega predstavnika je izrazila združenost vseh kristjanov po svetu v tej želji in molitvi za mir.
Predsednik skupnosti sv. Egidija Marco Impagliazzio, pa je za Radio Vatikan dejal: »Prvič v zgodovini so znotraj vatikanskih zidov odmevale judovske in muslimanske molitve. In že to je zgodovinsko dejstvo.«
Po besedah Impagliazza je zelo pomenljivo, da je Duh Assisija, ki ga je leta 1986 sprožil Janez Pavel II., torej religije v molitvi za mir, danes postal resnično zelo pomembna pobuda, h kateri se lahko zatečemo, da spremenimo nek položaj.