Nuncij Janusz ob prvi obletnici izvolitve papeža Frančiška daroval sveto mašo
Slovenija | 28.06.2014, 10:52
Apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Juliusz Janusz je v petek pripravil sprejem ob prazniku apostolov Petra in Pavla ter prvi obletnici izvolitve papeža Frančiška. Slovesne svete maše in sprejema so se udeležili člani diplomatskega zbora, vidnejši predstavniki cerkve, redovni predstojniki in odgovorni za cerkvena gibanja v Sloveniji. Z nuncijem so somaševali vsi slovenski škofje in več duhovnikov. V nagovoru je nadškof Janusz spregovoril o nekaterih poudarkih Frančiškovega papeževanja in se posebej ustavil pri njegovem potovanju v Sveto deželo. Poudaril je njegovo delo za mir, ki ni le politične, ampak predvsem verske narave. Nato pa je orisal njegovo osebnost, ki želi biti predvsem blizu ljudem.
Nuncij ugotavlja, da smo lahko v prvem letu papeževanja Frančiška spremljali nenavadne dejavnosti papeža, ki so zbujale občudovanje ne samo med vernimi v Katoliški cerkvi, ampak tudi med drugimi skupnostmi po svetu.
Spomnil je na nedavno romanje v Sveto deželo, kjer se je papež srečal z vladajočimi in vplivnimi predstavniki Jordanije, Izraela in Palestine, in na papeževo pobudo za molitveno srečanje v Vatikanu, kjer so rimski škof, izraelski in palestinski predsednik, carigrajski patriarh in predstavniki treh monoteističnih ver združili moči v klicu po miru na ozemlju, "ki je sveto za milijone ljudi".
"Za nekatere je bila ta pobuda papeža Frančiška pametna diplomatska poteza po vzdrževanju duha dobre volje med vključenimi akterji in se je začela že med njegovim prvim obiskom Svete dežele. A če pozorno opazujemo geste in vzdušje med omenjenim srečanjem v Vatikanu, bomo videli, da je papež deloval najprej kot duhovni vodja, ki izpolnjuje svoje duhovniške dolžnosti. Povabil je te pomembne osebnosti ne samo na pogovore, ampak na molitve," je dejal nuncij.
Podaril je tudi, da papež s svojo vsakodnevno prakso, ko daruje sveto mašo v kapeli sv. Marte v Vatikanu, in od koder podaja svoje nagovore, kaže, da je njegova prva dolžnost živeti in delati kot duhovnik, kot župnik, ki skrbi za vernike, ki so mu zaupani. Zaželel si je tudi, da bi papeževo sporočilo, "še posebej sporočilo ljubezni, usmiljenja in miru, doseglo ljudi, ne glede na njihov izvor in prepričanje".