Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Peterle: 25. junij nas vse povezuje

Slovenija | 25.06.2014, 00:13 Petra Stopar

V Sloveniji praznujemo dan državnosti. 25. junija 1991 je namreč slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, zvečer pa je na Trgu republike v Ljubljani sledila slovesna razglasitev samostojnosti. Slovenija je po razglasitvi prevzela nadzor nad svojimi mejami. O prehojeni poti smo se pogovarjali s predsednikom osamosvojitve vlade Lojzetom Peterletom.

V Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal plebiscit o osamosvojitvi Slovenije, na katerem se je za samostojnost izreklo 88,2 odstotka volivcev, udeležba pa je bila 93,2-odstotna.

Jugoslovanska oblast sicer ni priznala slovenske samostojnosti, zato so se 27. junija začeli oboroženi spopadi med JLA ter slovensko Teritorialno obrambo in slovensko policijo. Intervencija je bila končana 3. julija 1991 in jugoslovanska vojska se je začela umikati v vojašnice. Slabo leto pozneje je bila Slovenija že članica OZN.

Lojze Peterle je v pogovoru za naš radio poudaril, da je današnje članstvo Slovenije v mnogih pomembnih organizacijah, predvsem v Evropski uniji, postalo mogoče zato, ker so ljudje na prvih demokratičnih volitvah leta 1990 volili koalicijo Demos, katere glavna programska točka je bila postavitev samostojne demokratične slovenske države.

To je bila podlaga za vse uspehe in tudi za dobro gospodarsko rast, ki je bila že leta 1993 triodstotna, po petnajstih letih pa je dosegla celo 5 odstotkov. „Zmagali smo vojno, izvedli smo reforme, potem pa se je začelo dogajati nekaj, čemur jaz rečem privatizacija države za ožje interese. Začela je pešati pravna država, začeli so se uveljavljati stari jugoslovanski koncepti, tri Jugoslavije so propadle, pri nas pa bi nekateri še stavili na tisto, kar nam ne more pomagat naprej,“ je dejal Peterle. Zdaj pa nas po njegovem prepričanju čaka izpit v obliki volitev.

Lojze Peterle
Lojze Peterle © ARO

Ob tem ugotavlja, da Slovenija s svojo neodločnostjo v zvezi z reformami ne daje dobrega signala Evropski uniji. „Zdaj se hvala Bogu pojavlja gospodarska rast, ampak ne zaradi naših ukrepov, ampak zaradi okrevanja držav, v katere Slovenija izvaža. Nas vsa domača naloga še čaka, ker se nič bistvenega ni zgodilo,“ meni predsednik prve slovenske vlade.

Ob prazniku je vsem čestital. Po njegovih besedah je 25. junij dan, ki nas vse povezuje. „Zgodil se je zaradi vseh nas, tudi vojno za Slovenijo smo dobili za vse nas. Ta vojna nas ni razdelila, kot kakšna druga vojna.“

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...