Publicist Turk: Treba je udariti plat zvona
Slovenija | 17.06.2014, 15:48
V odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju, ki deluje znotraj Zbora za republiko, so prepričani, da je slovensko sodstvo polno dvojnih meril. To po njihovem dokazujejo številni razvpiti primeru v zadnjem času. Publicist Boštjan M. Turk, ki je eden od član omenjenega odbora, je v pogovoru za naš radio ob tem omenil tudi zadevo Patria.
Turk je spomnil, da je višje sodišče potrdilo prvostopenjsko obsodbo Janeza Janše - verjame, da je to storilo na osnovi za lase privlečenih indičnih sklepov - a hkrati je, kot je dodal, kljub dokazanim zlorabam položaja oprostilo nekdanjega stečajnega upravitelja Braneta Goršeta. Turk je prav tako poudaril, da je v trenutku, ko je ustavno sodišče zavrglo Janševo pritožbo proti sodbi v zadevi Patria zaradi neizčrpanosti pravnih sredstev, okrajno sodišče v Ljubljani oprostilo nekdanjega generalnega sekretarja na notranjem ministrstvu Damijana Laha v zadevi najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad. Opozoril je še na proces Balkanski bojevnik. "Slovensko pravosodje postaja specializirano za pregon političnih deliktov in obračunavanje s političnimi nasprotniki, zato je treba udariti plat zvona," je bil jasen.
Turk meni, da temeljni motiv in ideološko podlago našega sodstva predstavljajo avnojski sklepi oziroma praksa stare jugoslovanske nedemokratične države. To po njegovih besedah dokazuje primer predsednice ljubljanskega okrajnega sodišča Vesne Pavlič Pivk. V javnosti so zakrožile fotografije, na katerih nosi oblačila s simboli nekdanjega režima, sodni svet jo je, tako Turk, le opomnil. "Danes celo beremo, da je predlagana za to, da bi ji podelili trajni mandat. Saj to je skregano z zdravo pametjo." Kot je še opozoril Turk, sporna preteklost bremeni tudi predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo, med drugim naj bi z nekaterimi svojimi dejanji dokazano kršil človekove pravice.
"To pravosodje potrebuje temeljne prevetritve, saj je popolnoma nemoderno oziroma je v svojih ključnih impulzih podložno ideološki intenci," je prepričan Turk. V odbora za preprečevanje zlorab v pravosodju pri Zboru za republiko so na Maslešo naslovili odprto pismo, v katerem so opozorili na nekatere njegove navedbe na nedavnih Dnevih slovenskega sodstva. Strinjali so se z njim, da ima sodstvo v družbi pomembno in posebno funkcijo, a hkrati so poudarili, da ni samoumevno, da mora uživati zaupanje javnosti. Kot višek sprenevedanja so označili Masleševe besede, da sodna veja oblasti najbolje delujoča veja oblasti. "To je, kot bi v poletni vročini prejšnjega tedna rekel, da gre za najhladnejše dneve tega leta. Tega ni mogoče utemeljiti," je bil slikovit Turk. V odboru, katerega član je, menijo, da bi se moral Masleša posloviti s položaja predsednika vrhovnega sodišča in ga prepustiti nekomu, ki bi omogočil spremembe, da bo naše pravosodje takšno, kot si ga zaslužimo.