Z odločitvijo ustavnega sodišča potrjeno: Parlamentarne volitve bodo 13. julija
Slovenija | 12.06.2014, 17:59
Ustavno sodišče je v dveh primerih zavrglo in v enem zavrnilo pobude za oceno ustavnosti odloka o razpustitvi parlamenta in o razpisu predčasnih volitev. V Sloveniji bomo tako nove poslance izbirali 13. julija. Predsednik države Borut Pahor je zadovoljen, predlagatelji ustavnih presoj po drugi strani ostajajo prepričani v svoje argumente, stranke so to pričakovale.
Ustavno sodišče je včeraj v vseh treh primerih odločilo soglasno. Zavrglo je pobudo Ivana Vogrina ter pobudo, ki sta jo v imenu Krščanskih socialistov Slovenije in društva Davkoplačevalci se ne damo vložila Andrej Magajna in Vili Kovačič. Pobudo skupine državljanov, ki so jo med drugim podprli tednik Mladina ter stranki Solidarnost in Združena levica, je vsebinsko obravnavalo, a jo nato zavrnilo kot neutemeljeno. Ob tem je opozorilo na ustavni rok, ki določa, da je treba nov državni zbor izvoliti najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega. Če bi predsednik države parlamentarne volitve razpisal jeseni, bi kršil ta rok. "Odločitev ustavnega sodišča ima po mojem mnenju dvojni pomen: odpravlja sleherni dvom v ustavnost moje odločitve, v skladu z mojo presojo in presojo državnega zbora, da so v nastalih razmerah najboljša od možnih rešitev predčasne volitve, se Sloveniji obeta, da bo imela novo vlado z vsemi pooblastili že sredi septembra," je poudaril Pahor. Z odločitvijo ustavnega sodišča je po njegovih besedah okrepljeno upanje, da bomo politično, gospodarsko in socialno dokončno okrevali. "Dejstvo, da bomo dobili vlado kmalu po poletnih počitnicah, nam sme vzbujati nekaj realnega in prepotrebnega upanja, da bomo končno gospodar svoje usode."
Da bomo imeli volitve brez volivcev, saj bo večina na dopustu, vztraja sopredsednik Solidarnosti Uroš Lubej. "Imeli bomo volitve, na katere bo padla senca nelegitimnosti," je bil kritičen. Odločitev ustavnega sodišča ga žalosti, Magajna pa je presenečen. Prepričan je namreč, da argumenti, ki sta jih javnosti predstavila s Kovačičem, še vedno stojijo ter da sta roka za razpustitev parlamenta in predčasnih volitev napačna.
Parlamentarne stranke o odločitvi ustavnih sodnikov
V parlamentarnih strankah so takšno odločitev ustavnih sodnikov bolj ali manj pričakovali. Predsedniki pomladnih strank so jo komentirali v oddaji Pogovor o na našem radiu. Prvaku SDS Janezu Janši ni jasno, kaj so pobudniki ustavnih presoj odloka o razpustitvi parlamenta in o razpisu predčasnih volitev pravzaprav skušali doseči. "Čim dlje bi v tej situaciji prestavljali volitve, težje bi bile posledice. Tisti, ki je to predlagal, je verjetno zagovornik kaosa. Očitno ima od tega neke koristi." Predsedniku države in ustavnim sodnikom po njegovih besedah niti ni preostalo nič drugega. "Prav ustavno sodišče je tisto, ki mora prvo spoštovati ustavo. V tem primeru je ustava nad našimi željami in nad počitnicami," pa je za Radio Ognjišče poudarila predsednica N.Si Ljudmila Novak. Takšno odločitev ustavnih sodnikov je pričakovala in je z njo zadovoljna. "Za državo je najboljše, da čim prej izvedemo volitve. Volitve so dejstvo, ki ga ni mogoče preložiti. Čim prej moramo dobiti novo vlado, ki bo imela zaupanje državljanov, seveda se mora tudi takoj lotiti dela." Podobno je menil prvak SLS Franc Bogovič. "Ustavnopravni vidik je bil zagotovo pričakovan, vsebinski pa še toliko bolj, kajti takšen kaos, ki ga imamo v državi zdaj, bi imeli, če bi bile volitve jeseni, vse do božiča," je dejal. Takšne odločitve so veseli tudi v SD. Začasni strankin predsednik Dejan Židan prav tako meni, da je koristna za državo. Prepričan je, da Sloveniji omogoča hitrejši izhod iz krize, do katere je prišlo zaradi vlade z omejenimi pooblastili. V PS so jo pričakovali, kot dodajajo, so na bližajoče se volitve pripravljeni. To so poudarili tudi v DL. V Zavezništvu Alenke Bratušek se niso odzvali, prvak DeSUS pa je ocenil, da je v interesu države, da čim prej dobi vlado s polnimi pooblastili in polno delujoč parlament.
Mozetič: Ustavno sodišče vseh političnih norosti ne more zdraviti
Odzive na odločitev ustavnega sodišča, ki je dopustilo predčasne parlamentarne volitve 13. julija, je komentiral njegov predsednik Miroslav Mozetič. Omenil je, da je eden od politikov o odločbi ustavnega sodišča o datumu volitev dejal, da je ustavno sodišče očitno dalo legitimnost še eni vrsti slovenskih norosti. "Politikom sporočam, da ustavno sodišče ni psihiatrična klinika in da vseh političnih norosti ustavno sodišče ne more zdraviti. Zdravi lahko samo tiste, kjer govorimo o vprašanju ustavnosti," je na konferenci slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije, ki jo je v Ljubljani pripravil Svetovni slovenski kongres, izjavil Mozetič.
Nadaljujejo se priprave na predčasne parlamentarne volitve
Potem ko je ustavno sodišče dovolilo izvedbo predčasnih parlamentarnih volitev 13. julija, se nadaljujejo priprave nanje. Že danes bo potekel rok, do katerega je mogoče zahtevati glasovanje po pošti iz tujine ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Državna volilna komisija je do zdaj prejela približno tisoč 500 takšnih zahtevkov. Jutri bo stekla volilna kampanja. Rok za vložitev kandidatur je 18. junij. Do takrat je tudi mogoče podpisovati obrazce podpore posameznim listam.
N.Si sodelovanje ponuja tudi SDS
Nekatere stranke so se pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami že odločile za povezovanje. N.Si, ki se o skupnih programskih okvirjih že pogovarja z SLS, je vabilo k sodelovanju poslala tudi SDS. Temeljilo naj bi na akcijskem načrtu, ki so ga pripravili. Akcijski načrt s konkretnimi ukrepi v ospredje postavlja predvsem gospodarstvo in nujne reforme. "Ugotavljamo, da so v bistvenih točkah gospodarstva naši programi zelo sorodni," je na novinarski konferenci poudarila predsednica N.Si Novakova. Meni, da bi pomladne stranke lahko podpisale partnerski dogovor za uresničevanje tega načrta, ki bi lahko postal temelj za koalicijsko pogodbo ob morebitnem sestavljanju vlade. Ob tem v N.Si ostajajo odprti tudi za ostale programsko sorodne stranke. "Menimo, da so novi obrazi, nove stranke dobrodošle, da s tem ni nič narobe. Vendar samo novi obraz ni dovolj za reševanje krize v Sloveniji. Zato smo prepričani, da je ta program lahko tudi temelj za povezovanje tudi s tistimi, ki želijo, da bi v Sloveniji vendarle lahko oblikovali in uresničili nujne ukrepe za uspešno državo."
Novakova se bo odzvala na povabilo začasnega predsednika SD Židana na jutrišnji pogovor. "V N.Si smo pripravljeni na dialog, pogovore tudi s tistimi strankami, za katere mislimo, da niso programsko sorodne, zato ne vidim ovir, da se ne bi srečala z Židanom." N.Si in SD sta po ugotovitvah Novakove programsko zelo različni stranki, zato je neko intenzivnejše sodelovanje nemogoče. Tako je po njenih trditvah nemogoče tudi, da bi N.Si vstopila v morebitno vlado, ki bi jo vodil socialdemokratski blok.