Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež: dar pobožnosti ne pomeni pobožnjakarstva

Cerkev po svetu | 04.06.2014, 10:47 Marjana Debevec

Papež Frančišek je pri dopoldanski splošni avdienci spregovoril o daru pobožnosti, ki ga pogosto ne razumemo na prav način. Zato je pojasnil, da ta dar Svetega Duha ne pomeni biti sočuten ali usmiljen z ljudmi, ampak označuje našo pripadnost Bogu in našo globoko povezanost z Njim; povezanost, ki daje smisel celotnemu našemu življenju in nas ohranja trdne v občestvu z Njim tudi v težkih trenutkih.

To povezanost z Bogom ne smemo razumeti kot dolžnost ali zapoved. „Gre za odnos, ki naj bi ga živeli s srcem, saj predstavlja naše prijateljstvo z Bogom, ki nam ga je podaril Jezus; prijateljstvo, ki spremeni naše življenje ter nas napolni z navdušenjem in veseljem“. Zato dar pobožnosti po papeževih besedah v nas vzbuja predvsem hvaležnost. To je namreč najgloblji vzrok in smisel našega bogoslužja in češčenja. „Ko nam Sveti Duh omogoči zaznati Gospodovo prisotnost in vso njegovo ljubezen do nas, se nam ogreje srce, kar nas povsem naravno usmeri k molitvi in obhajanju bogoslužja“, je dejal papež. Pobožnost je zato po njegovih besedah sinonim za pristen verski duh, otroško zaupnost z Bogom in sposobnost, da ga molimo z ljubeznijo in preprostostjo, ki je značilna za ponižne v srcu.

Če nam dar pobožnosti pomaga rasti v občestvu z Bogom in nam pomaga živeti kot njegovi otroci, pa nas hkrati spodbuja, da druge ljudi prepoznamo kot brate, je poudaril papež. V odnosu do tistega, ki je ob nas, nas bo torej vodilo usmiljenje, je dodal, in ne neko lažno pobožnjakarstvo. „Tako bomo zares sposobni veseliti se z veselim, jokati z jokajočim, biti blizu osamljenemu in trpečemu; opomniti tistega, ki je v zmoti, potolažiti žalostnega, sprejeti in priskočiti na pomoč tistemu, ki je v potrebi“, je dejal papež in dodal, da je zato velika povezanost med pobožnostjo in blagostjo. Ob sklepu je Gospoda še prosil, da bi nam dar Svetega Duha pomagal premagati naše strahove in negotovosti ter nas naredil za vesele priče Božje ljubezni.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...