P. Pizzaballa: V Sveti deželi vlada veliko pričakovanje pred papeževim obiskom
Papež in Sveti sedež | 21.05.2014, 13:36 Marta Jerebič
Papež je pri splošni avdienci spomnil, da v soboto začenja romanje v Sveti deželi. Poudaril je, da bo to strogo versko potovanje. Prvi razlog je srečanje z Bartolomejem I. ob 50. obletnici srečanja med Pavlom VI. in Atenagoro, drugi razlog pa je po njegovih besedah moliti za mir v deželi, ki toliko trpi. Vse je povabil k molitvi za to potovanje. Medtem v Sveti deželi potekajo še zadnje priprave. Kustos Svete dežele p. Pierbattista Pizzaballa je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da bo papeževo potovanje prineslo spodbudo in podporo ter tolažbo vsem tamkajšnjim kristjanom, ne samo katoličanom. Pričakovanja pred obiskom pa so visoka tudi pri Judih in muslimanih.
P. Pizzaballa bo svetemu očetu blizu ves čas potovanja: »Z velikim veseljem in radovednostjo pričakujem papeževe govore in geste. Prepričan sem, da nas bo papež Frančišek znal osupniti, kot je to znal narediti že v tem zadnjem letu,« je dejal kustos v Sveti deželi in se spomnil prejšnjih obiskov papežev na tem koščku zemlje. »Sveti Janez Pavel II. - ki je bil po toliko letih prvi papež, ki je uradno vstopil v Izrael in opravil zelo pomembna dejanja, tako v Yad Vashemu, kot tudi ob zidu objokovanja in mošejah, je zapustil neizbrisen spomin: v javnem mnenju je spremenil predsodek do Katoliške Cerkve. Benedikt XVI. je zapustil zelo globok spomin v krščanskih skupnostih s svojimi slovesnostmi, pa tudi svojimi močnimi in jasnimi govori.«
Potem ko se je sv. Frančišek v svojem času v Sveti deželi srečal s sultanom, sem prihaja drug Frančišek. »Frančiškov obisk ni nič drugega kot spodbuda, da nadaljujemo po tej poti, obnavljamo zamah dialoga in srečanja,« je dejal p. Pizzaballa in ob tem spregovoril tudi o govoricah, da naj bi izraelska država ob papeževem obisku Vatikanu vrnila dvorano zadnje večerje v Jeruzalemu. Razprava glede tega je razburila mnoge muslimane in Jude. Kot pojasnjuje kustos, pravzaprav sploh ne gre za vrnitev, ampak bolj za morebitno bogoslužno uporabo. »To je zelo občutljiv kraj, tri monoteistične vere se borijo zanj. Hkrati je to priložnost za vse tri vere, da razpravljajo o konkretnih vprašanjih med sabo in ne samo abstraktnih načelih,« je še dejal p. Pizzaballa.