Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Mlada družina (foto: Rok Mihevc)
Mlada družina | (foto: Rok Mihevc)

Mednarodni dan družine

Svet | 15.05.2014, 10:43 Petra Stopar

Na 15. maj praznujemo mednarodni dan družine, ki ga je Organizacija Združenih narodov določila leta 1993. S tem želi okrepiti javno podporo družini kot temeljni celici družbe. Medtem ko v Sloveniji prevladujejo enostarševske družine – večinoma matere z otroki – pa Sveti sedež opozarja na naraščajoče število parov brez otrok po vsej Evropi.

Po podatkih državnega statističnega urada je v Sloveniji več kot 567.300 družin. Med temi je veliko družin, ki jih sestavljata zunajzakonska partnerja z otroki ali brez njih, narašča pa število enostarševskih družin, predvsem mater z otroki, ki jih je bilo v letu 2011 zabeleženih skoraj 120.000. Tretjina mater v teh družinah pa ni bila poročenih.

Na izziv družine je v sodobni družbi je v teh dneh opozoril predsednik Papeškega sveta za družino pri Svetem sedežu nadškof Vincenzo Paglia. Sam je odgovoren za pripravo praznovanja svetovnega dneva družin prihodnje leto septembra v Filadelfiji, danes pa bo na sedežu Združenih narodov v New Yorku države članice OZN-a pozval k varovanju krščanske družine.

Pred tem je nadškof Paglia za Radio Vatikan povedal: „Družina, ki ima prednost pred družbeno organizacijo, mora le-to navdihovati. Sem izjemno vesel, da hočejo Združeni narodi z mednarodnim dnevom družine vlade primorati, da bi postavile družino v središče svoje politike. Kajti brez družine se v samem temelju slabi zgodovina. Sveti sedež se zaveda nujnosti te teme. Želi poudariti, da je družina zaradi svoje posebne sestave, in govorim o večini naših družin, o očetih, materah, otrocih, starih starših in vnukih, da je ta družina najpomembnejši vir za naše družbe ter razvoj naših družb v človeškem merilu.“

Ob letošnjem svetovnem dnevu je predsednik papeškega sveta spomnil na izziv vloge očeta ter na nevarnost družin brez otrok v evropskih družbah. „Evropska težnja, da bi ustvarili 'razdružinjeno' družbo, kaže, da smo zanemarili povezanost s soljudmi, ker se nam zdi preveč naporno in neznosno, da bi se za vse življenje zavezali enemu človeku. To pomeni, da na koncu šteje samo 'jaz' in to je jasna pot, da uničimo socialnost.“ Zato ima po besedah nadškofa Paglie krščanska družina nalogo, da poglobi to vrednoto družine.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Sociala, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...