Tablica, Internetni radio
Papež: Komunikacija v službi pristne kulture srečanja
Papež in Sveti sedež | 01.06.2014, 06:30 Marta Jerebič
V Katoliški Cerkvi danes obeležujemo 48. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja. Papež Frančišek je za to priložnost napisal poslanico z naslovom Komunikacija v službi pristne kulture srečanja.
Svet trpi za različnimi oblikami izključevanja, revščine in konfliktov, ki so povezani z ekonomskimi, političnimi, ideološkimi in žal tudi verskimi razlogi. Papež Frančišek poudarja, da v takšnem svetu mediji lahko pomagajo, da se bomo čutili bliže drug drugemu. Zidovi, ki nas ločujejo, so lahko preseženi samo, če smo se pripravljeni poslušati in se drug od drugega učiti.
Kultura srečanja zahteva, da smo pripravljeni tudi na prejemanje od drugih, ne samo na dajanje. Pri tem nam lahko pomagajo mediji, dodaja Frančišek, še posebej danes, ko so omrežja človeške komunikacije dosegla neverjeten razvoj. Predvsem internet lahko nudi večje možnosti srečanja in solidarnosti med vsemi, pravi papež, ki internet označuje za »Božji dar«. Zaradi spleta namreč lahko krščansko sporočilo potuje do vseh koncev sveta.
Odpreti vrata cerkva po papeževih besedah pomeni odpreti jih tudi za digitalno okolje. Poklicani smo namreč pričevati o Cerkvi, ki je hiša vseh. A krščansko pričevanje ne pomeni »bombardiranje z verskimi sporočili«, opozarja Frančišek, ampak pomeni, da smo drugim na razpolago in pripravljeni potrpežljivo in spoštljivo odgovoriti na njihova vprašanja in dvome, jih spremljati na njihovi poti iskanja resnice in smisla človeškega bivanja. Treba je znati vstopiti v dialog z moškimi in ženskami današnjega časa, da bi razumeli pričakovanja, dvome, upanja ter jim ponudili evangelij, torej Jezusa Kristusa.
Papež ob koncu poslanice spodbuja: »Ne bojte se postati prebivalci digitalnega okolja.« Pozornost in prisotnost Cerkve v svetu komunikacije sta namreč pomembni, da bi lahko vstopila v dialog z današnjim človekom in ga povedla v srečanje s Kristusom.