Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Cerkev v Jordaniji ponosna, da bo lahko sprejela že 4. papeža

Papež in Sveti sedež | 22.05.2014, 11:04 Marta Jerebič

Papež Frančišek bo soboto, prvi dan romanja v Sveti deželi, preživel v Jordaniji. Tamkajšnje prebivalstvo je ponosno, da bo lahko sprejelo svetega očeta, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal tiskovni predstavnik Cerkve v Jordaniji. Po njegovih besedah bodo imeli fotografi in snemalci tudi zgodovinsko priložnost, da bodo posneli dogodek ob reki Jordan. Frančišek bo namreč tam, kjer je bil Jezus krščen, blagoslovil vodo. To je nazadnje pred 50-imi leti storil Pavel VI., medtem ko ob obiskih Janeza Pavla II. in Benedikta XVI. to ni bilo možno.

Po ulicah jordanske prestolnice je že mogoče videti napise dobrodošlice s podobami papeža in kralja Abdullaha, ki sta se aprila srečala v Domu sv. Marte. Osrednji dogodek - maša – bo na mednarodnem stadionu v Ammanu. Tam je leta 2000 maševal že Janez Pavel II., leta 2009 pa Benedikt XVI.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Cerkve v Jordaniji, Rifat Bader, bo Frančišek četrti papež, ki bo obiskal Jordanijo, ta država pa bo 24. maja postala edina država na svetu, ki bo v zadnjih 50-ih letih deležna obiskov štirih različnih papežev. Na to so v Jordaniji, kjer je 92 odstotkov muslimanov in le 6 odstotkov kristjanov, zelo ponosni. »Kristjani so zelo veseli in ponosni, da bodo lahko srečali tega papeža, ki je očaral svet v teh zadnjih 14-ih mesecih pontifikata,« je dejal Bader in dodal, da papeža ne pričakuje samo jordanska krščanska skupnost, ampak tudi verniki z vsega arabskega sveta in drugih držav. Maše v Ammanu se bo udeležilo približno 50 tisoč ljudi.

Papež se bo v Betaniji onkraj Jordana srečal tudi s skupino beguncev. Bader je povedal, da v Jordaniji trenutno oskrbujejo približno milijon 300 tisoč sirskih beguncev. Sprejeli pa so tudi na sto tisoče Iračanov, da ne govorimo o palestinskih beguncih, ki bi se radi vrnili domov. Jordanija je tako s svojimi le nekaj več kot šestimi milijoni prebivalcev dokaz gostoljubnosti in odprtosti, kot je že leta 2000 ob prihodu v Amman poudaril Janez Pavel II.

 

Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...