Maria Vian: Janez Pavel II. je dal glas utišani Cerkvi
Cerkev po svetu | 26.04.2014, 10:00 Petra Stopar
Ni skrivnost, da je bil papež Janez Pavel II. spreten sogovornik: njegov nasmeh in glas sta sprožila takojšnjo povezanost z večino ljudmi z različnimi ozadji in različnih verstev. Kot je pred jutrišnjo kanonizacijo blaženih Janeza Pavla II. in Janeza XXIII. povedal direktor vatikanskega časnika L'Osservatore Romano Giovanni Maria Vian, je bil Janez Pavel II. tisti, ki je dal glas utišani Cerkvi, ko je bila Evropa razdeljena.
Tako kot vse mlade Poljake, je tudi mladega Karola J. Wojtylo prizadela nacistična okupacija njegove dežele. Kot mladenič je to obliko upora kazal skozi igranje v gledališču, je v pogovoru za Rome Reports povedal Giovanni Maria Vian, »kar mu je prišlo zelo prav tudi kasneje, ko je moral kot Petrov naslednik komunicirati z mediji in svetom«.
V zadnjih dneh svojega življenja, ko ni mogel več govoriti, je kljub temu uspel živo pričati o Božji besedi. Ironično, kot se zdi, a bil je glas tistih, ki ga niso imeli. »Bil je papež, ki je dal glas Cerkvi, ki je bila utišana, še posebej v prvih letih svojega pontifikata. Ne smemo pozabiti, da ko je bil izvoljen za papeža, je bila Evropa razdeljena, in igral je dejavno vlogo pri padcu berlinskega zidu,« je poudaril Maria Vian.
Janez Pavel II. je bil v mnogih stvareh izjemen. Že njegova izvolitev je bila edinstvena, saj je bil po petih stoletjih prvi papež, ki ni bil Italijan po rodu. Vzporednico s tem lahko poiščemo pri papežu Frančišku, ki je prvi papež, ki prihaja iz Latinske Amerike. A po mnenju direktorja vatikanskega časnika imata oba še veliko več skupnega: »Kar zadeva podobnosti s papežem Janezom XXIII., je tudi Frančišek zelo rad blizu ljudem. Pri njemu so bili vsi dobrodošli, vključno z otroki in bolniki. Z Janezom Pavlom II. pa deli njegovo željo po pogovoru z vsemi.«
Jutri bodo na Trgu sv. Petra telesno in v duhu tako prisotni kar štirje papeži, bodoča svetnika, skupaj s svetim očetom Frančiškom in morda tudi Benedikt XVI.
Vir: Rome Reports