Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Kardinal Parolin: vse preveč preganjanj proti kristjanom

Cerkev po svetu | 16.04.2014, 13:36 Marta Jerebič

Skupnost sv. Egidija vsako leto v velikem tednu v Rimu pripravi molitev, pri kateri se spomnijo novodobnih mučencev. Tokratno bogoslužje je včeraj vodil vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Ta je nagovoru dejal, da tudi danes v različnih kontekstih številni naši bratje in sestre ostajajo predmet protikrščanskega sovraštva, zlasti v državah, kjer opredelitev za kristjana lahko pomeni tveganje življenja. Od držav, kjer obstaja veliko preganjanje kristjanov, je omenil predvsem Nigerijo, Indonezijo, Irak, Kenijo, Tanzanijo in Srednjeafriško republiko.

Ob kardinalu Parolinu so se zbrali tudi predstavniki drugih krščanskih Cerkva in skupnosti, ki so prav tako zaznamovane s krvjo mučencev. »Pričevalci vere osebne koristi, lastne dobrobiti in lastnega preživetja niso imeli za največje vrednote zvestobe Evangeliju. Kljub svoji krhkosti, so se pogumno uprli zlu. V njihovi krhkosti se je zableščala moč vere in milosti Gospoda,« je dejal kardinal Parolin in dodal, da ravno ta moč preživlja naše Cerkve in naše krščanske skupnosti. Gre za katoličane, pa tudi pravoslavne, evangeličane in anglikance, ki nas vabijo k edinosti.

Kot je dejal kardinal Parolin, so se številni žrtvovali, ker se niso hoteli ukloniti kultu idolov 20. stoletja - komunizma, nacizma, malikovanja države ali rase. Številni drugi so padli v etničnih ali plemenskih vojnah. Nekateri so spoznali smrt, ker so kljub grožnjam raje ostali zvesti svojim vernikom, kot da bi prenehali s svojim poslanstvom.

Tudi danes številni naši bratje in sestre ostajajo predmet protikrščanskega sovraštva, je opozoril kardinal Parolin in dodal, da včasih že samo ime 'kristjan' privabi sovraštvo. Pogosto smrt te nove mučence ujame neoborožene, naivne, opremljene le z njihovo vero in služenjem drugim.

Po podatkih organizacije Open Doors, ki beleži preganjanje kristjanov po svetu, je bilo lani zaradi vere ubitih več kot 2 tisoč kristjanov. Več kot polovica zabeleženih primerov se je zgodila v Siriji, sledi ji Nigerija s 600 ubitimi kristjani in Pakistan z 88-imi. Severna Koreja, kjer naj bi bilo približno 300 tisoč kristjanov pa že 12. leto zapored ostaja najnevarnejša država za kristjane. Sledijo Somalija, Sirija in Irak.

Cerkev po svetu
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...