Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Križev pot kolosej (foto: p. dr. Robert Bahčič)
Križev pot kolosej

Vsebina meditacij križevega pota v Koloseju

Papež in Sveti sedež | 15.04.2014, 12:26 Marta Jerebič

Križev pot, ki ga bo papež Frančišek na veliki petek vodil okrog rimskega Koloseja, nas vabi, da razmislimo o trenutni gospodarski krizi in njenih posledicah, o trpljenju migrantov in zlu, ki uničuje številna mlada življenja. Vatikanska založba je besedilo meditacij, ki ga je napisal nadškof v Campobassu – Boianu v Južni Italiji, Giancarlo Bregantini, objavila včeraj.

Nadškof Bregantini je v besedilih za 14 postaj križevega pota zajel dramatične razmere, ki so globoko pretresle številne v današnjem svetu, vključno s tistimi v njegovi lastni južni Italiji. V meditacijah nas vabi, da prek Kristusovega križa razmišljamo o človeških grehih in nepravičnostih do sočloveka: gospodarski krizi z resnimi družbenimi posledicami, kot so negotovost služb, nezaposlenost, finančne špekulacije, samomori poslovnih voditeljev in korupcija.

Nadškof Bregantini nas iz oči v oči sooča z dramatičnim življenjem nezakonitih priseljencev, ranami žensk, ki so žrtve nasilja, travmami spolno zlorabljenih otrok, bolečino mater, ki so svoje otroke izgubile v vojni ali zaradi zlorabe mamil in alkohola.

Nadškof v nadaljevanju izhaja iz svoje regije v Južni Italiji, kjer so otroci umrli zaradi raka, ki so ga povzročili strupeni odpadki, in spominja tudi na iskalce azila, ki so umrli pri prečkanju Afrike v upanju, da bi našli nov dom. Kristusovo trpljenje primerja s trpljenjem zapornikov v prenatrpanih zaporih in tam, kjer še vedno izvajajo mučenje.

Poklicani smo, da ustvarjamo mostove solidarnosti in da preženemo strah osamljenosti, politiki pa, da iščejo skupne rešitve za socialne probleme. Tudi Jezus je trikrat padel na poti do Golgote - s tem nam kaže, da se moramo soočiti s prej omenjenimi izzivi, vedoč, da je Bog tu za nas. Moramo se postaviti nazaj na noge in pri tem pomagati tudi drugim. Samo tako, da bomo pomagali drug drugemu, lahko upamo, da bomo nosili težo križa.

Papež in Sveti sedež
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...