Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Sprožen postopek za beatifikacijo angleškega pisatelja G. K. Chestertona

Cerkev po svetu | 21.04.2014, 08:00 Petra Stopar

Med kristjani, živečimi v dobi industrijske revolucije, je bil tudi angleški pisec, ki bi lahko postal novi svetnik Katoliške Cerkve. To je bil esejist in novinar Gilbert Keith Chesterton. Prošnjo za razglasitev za blaženega je konec lanskega leta vložil škof iz Northamptona. Čeprav napisana pred stotimi leti, so Chestertonova knjižna dela s svojo tematiko še danes aktualna.

Gilbert Keith Chesterton, čigar beatifikacijo je še kot nadškof v Buenos Airesu podpiral papež Frančišek, se je rodil leta 1874 v Londonu in je bil znan po veliki ljubezni do sveta in užitkov, ki jih ta nudi, a ne v hedonističnem smislu.

Pisca 80 knjig, 200 kratkih zgodb in 4.000 esejev so njegovi sodobniki označevali z besedami veselja, ponižnosti in dobrote. Toda bolj kot Chestertonovo intelektualno dediščino njegovi bralci v njem prepoznavajo njegovo krščansko pričevanje. Sam je vero v Boga sprejel šele pri 48 letih, kar je bilo v Angliji v tistem času dokaj nenavadno.

Predsednik italijanskega čestertonskega združenja Marco Semarini je o pisatelju za agencijo Rome Reports dejal: »Znan je po besedah, da ima Bog rad preproste ljudi zato, ker jih je sam toliko ustvaril. Chesterton se je rad družil z ljudmi, ker so predstavljali resničnost, in ta resničnost ga je spominjala na Boga. To pa je v njem vzbujalo močan občutek hvaležnosti. Od tega se moramo tudi mi nekaj naučiti, saj je bilo vse njegovo življenje en sam način zahvaljevanja. Mislim, da ne obstaja boljši način življenja kot ta, da izrekamo 'hvala'.«

Semarini je poudaril, da je angleški esejist tudi eden od najljubših avtorjev papeža Frančiška. Spomnil je, da je tudi pred odhodom na konklave v Rim kot buenosaireški nadškof Bergoglio zaprosil za čas za zasebno molitev, v kateri je za posredovanje prosil Chestertona. »Papeža Frančiška je Chesterton že od nekdaj zanimal. Kot nadškof se je v Argentini udeležil celo simpozija na njegovo temo.«

Najbolj znana Chestertonova dela, ki so prevedena tudi v slovenščino, so knjige iz serije Oče Brown.

Vir: Rome Reports

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...