Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Eden od vojaških dogodkov v S. Koreji (foto: Wikimedia Commons)
Eden od vojaških dogodkov v S. Koreji

Severna Koreja: 100 ljudem zaradi morebitnih verskih stikov grozi prisilno delo

Cerkev po svetu | 10.04.2014, 12:29 Marta Jerebič

Severnokorejski režim je v preteklih dneh več kot 100 prebivalcev Pjongjanga zasliševal zaradi domnevnih nezakonitih stikov z verskimi skupinami na Kitajskem. S tem režim želi ohranjati visoko stopnjo strahu in preprečiti stike, ki bi lahko v nevarnost spravili stabilnost vlade.

Režim Kima Jong-una želi karseda močno prizadeti vse, ki se približajo veri, in na tak način žuga vsem tistim, ki nameravajo podobno. Po besedah neimenovanega prebivalca Pjongjanga je vlada v minulih mesecih zaradi verskih dejavnosti na prisilno delo poslala 30 ljudi, sedaj pa želi nadaljevati po tej poti, poroča agencija Asianews.

Omenjenih 100 ljudi je zaradi različnih razlogov potovalo na Kitajsko, po mnenju oblasti pa naj bi tam imeli tesne stike s krajevnimi protestantskimi skupnostmi, ki pomagajo beguncem in Severnokorejcem na splošno. Kljub temu, da je verska svoboda zagotovljena z ustavo, ta v praksi ne obstaja, poleg tega pa je po zakonu prepovedano priti v stik s člani tujih verskih skupin, ki naj bi le destabilizirali vlado v Pjongjangu. Kampanja proti kakršni koli obliki religioznosti traja že nekaj časa, sedaj pa se ljudje bojijo govoriti tudi o morebitnih obiskih na Kitajskem. Tisti, ki so obiskali to državo, da bi se tam srečali s sorodniki, ki v tujini živijo že desetletja, sedaj poskušajo ostati čimbolj neopazni.

V Severni Koreji je dovoljen samo kult voditeljev: Kima Jong-ila in njegovega očeta Kima Il-sunga. Režim je vedno poskušal preprečevati versko prisotnost, zlasti budistov in kristjanov, verniki pa se morajo registrirati v organizacije, ki jih nadzoruje partija. Nasilno preganjanje neregistriranih vernikov in misijonarjev je zelo pogosto. Od vzpostavitve komunističnega režima leta 1953 je izginilo že približno 300 tisoč kristjanov, poleg tega pa ni več duhovnikov in redovnic, ki so bili najverjetneje pobiti med preganjanjem.

Cerkev po svetu
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...