Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Dr. Jaklič: Na referendumih naj odločajo vsebine in ne tehnikalije

Slovenija | 04.05.2014, 00:30

Danes bi na referendumu glasovali o tako imenovani arhivski noveli, a so ustavni sodniki ugotovili, da datum ni primeren. Državnemu zboru so naložili, naj izbere novega, vladna koalicija v parlamentu se je odločila za 8. junij. V SDS, kjer so se ves čas zavzemali, da bi bil referendum o tako imenovani arhivski noveli na dan evropskih volitev, torej 25. maja, so se znova obrnili na ustavno sodišče. Zdaj predlagajo, da bi ga izvedli na dan rednih lokalnih volitev. O vsem tem smo v zadnjem Pogovoru o govorili s predavateljem na ameriškem Harvardu dr. Klemenom Jakličem.

Ustavni sodniki so soglasno ugotovili, da bi odločanje o tako imenovani arhivski noveli 4. maja otežilo učinkovito izvajanje pravice glasovanja na referendumu. Zato je državnemu zboru naložilo, naj izbere nov datum. Dr. Jaklič je poudaril, da ne gre za prevelik poseg v polje zakonodajalca, saj ustavnosodna doktrina pravico glasovanja na referendumu enači z volilno pravico. Ta pa je po ustavi ena najbolj zaščitenih. "Ne vlada, ne zakonodajalec, ne volilna komisija, ne politične stranke, ampak ustavno sodišče je poklicano za najstrožjo presojo pri takšnih pravicah." Če ima namreč zakonodajalec na voljo bolj milo sredstvo za zagotovitev takšne pravice, ga mora uporabiti. "V tem primeru 4. maj ni bil najbolj milo sredstvo za zagotovitev te pravice, saj je takrat precej ljudi na dopustih. Nek drug datum bi bil bolj milo sredstvo za zagotovitev te pravice. Hkrati bi prav tako dosegel nasprotni cilj, to je zagotovitev referenduma."

Dr. Jaklič je pojasnil, da odločanje o tako imenovani arhivski noveli prav tako ne bi bilo primerno na dan evropskih volitev. Pri tem je opozoril na kvorum, ki je vgrajen v nov institut referenduma. "Če naj bo zakon na referendumu zavrnjen, ni dovolj, da proti glasuje polovica tistih, ki se ga udeležijo, ampak mora biti proti tudi petina vseh volivcev, to pomeni približno 340 tisoč ljudi." Vsi akterji, ki se prerekajo o datumu, vedo, tako dr. Jaklič, da je kvorum ključen za uspeh ali neuspeh referenduma. "Če pogledamo zgodovino referendumov v Sloveniji: Na referendumu o družinskem zakoniku je proti glasovalo 280 tisoč volilnih upravičence. Zdaj, ko je uveden prag, kvorum, ta ne bi bil dosežen. Referendum na dan evropskih volitev bi bil podoben kot trojni referendum, ki smo ga imeli v času Pahorjeve vlade, ko je na pokojninskem referendumu proti glasovalo približno 495 tisoč volilnih upravičencev."

Zaradi kvoruma se v javnosti lahko tako ali drugače manipulira

Dr. Jaklič zato v kvorumu ne vidi dobre rešitve, saj o uspehu oziroma neuspehu referenduma odločajo tehnikalije. "Mislim, da je treba referendum dobiti zaradi vsebine. Za to se je treba potruditi. Na žalost je kvorum vnesel to nesrečo, da se zdaj v javnosti manipulira na en in na drug način." Ena od rešitev, o kateri so politiki in strokovnjaki v preteklosti že soočali mnenja, je določitev tako imenovanega referendumskega dne. Dr. Jaklič meni, da je dobra, a potem kvorum ni smiseln.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...