Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Zoran Janković (foto: Izidor Šček)
Zoran Janković

PS razpada, vlada prav tako

Slovenija | 28.04.2014, 15:08

Stranka PS je pred razkolom. Popoldne se bosta namreč zgodila dva sestanka- eden pri novoizvoljenem predsedniku Zoranu Jankoviću, drugi ob isti uri pa pri premierki Alenki Bratušek. Med člani poslanske skupine PS je čutiti napetost in zmedo. Nekateri so iz PS že izstopili, nekateri to napovedujejo. Koalicijske stranke pa se že pripravljajo na predčasne volitve.

Janković, ki je bil po kongresu molčečen, je v vabilu na sestanek zapisal: "Kongres stranke je za nami in dejstvo je, da odslej nikoli več ne bo tako, kot je bilo. Možni sta dve poti: lahko se razidemo, lahko pa postanemo še bolj enotni.“ Janković je v vabilu članom sveta stranke predlagal v sprejem tri sklepe. Članice in člani sveta naj sklenejo, da pričakujejo, da predsednica vlade še naprej ostane na svojem položaju, saj so ji člani stranke na kongresu odločno izkazali podporo kot predsednici vlade. V koalicijski sporazum naj se vključijo terminski plan ključnih projektov, ki so pomembni za razvoj Slovenije. Nazadnje pa še, naj zavrnejo poskuse vmešavanja članov drugih strank v interne zadeve stranke.

Tako Janković. A vendar je treba poudariti, da njegov sestanek uradnih sklepov ne bo mogel prinesti, saj lahko sejo sveta uradno skliče le predsedujoča temu organu, to je Bratuškova. Njeni podporniki pa naj bi se popoldne ob 16. uri sestali v poslanski skupini. Med poslanci PS je precej napeto, saj so eni na tej, drugi na drugi strani. Dragan Bosnič je izstopil iz stranke, iz poslanske skupine še ne. Razmišlja pa o tem, da bi odšel med neodvisne poslance. Poslanec Alojz Potočnik se kongresa sploh ni udeležil, saj je bil sklican neprimerno, neodgovorno in nerazumno. Tako se bo tudi odzval. Poslanec Darko Jazbec je menil, da so nekateri izstopi iz stranke ali pa takšne napovedi logična posledica dogajanja. Ne zna pa oceniti, ali obstaja možnost, da bi z Bratuškovo ustanovili svojo poslansko skupino. "To bomo ugotovili, ko se bomo z mandatarko sestali, se prešteli in preučili možnosti," je še povedal Jazbec. Iz stranke je že izstopila Tamara Vonta. Danes je to napovedal Jerko Čehovin, o tem razmišlja tudi poslanka Saša Kos. Meni, da je pomembna Slovenija in ne osebni interesi. Pričakovati je, da bo stranko oz. poslansko skupino zapustil tudi vodja Jani Möderndorfer. Bratuškova bo odločitev o svojem morebitnem odstopu s funkcije sporočila predvidoma jutri, ko se bo sestala tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Tedaj naj bi padla tudi odločitev o tem, kdaj bi lahko bile predčasne volitve. Koalicijski partnerji, ki so že izjavili, da koalicije ni več, so namreč za čim prejšnje predčasne volitve. Prav tako opozicija. Po nekaterih napovedih bi do njih lahko prišlo septembra.

V štirih letih bomo kot kaže dobili še četrto vlado. Moralnega teologa dr. Ivana Štuheca to in rezultat kongresa PS niti ne preseneča. Imamo vlado, ki je zelo raznorodna, stranka PS pa je po njegovih besedah nastala na podlagi negativnih motivov. Štuhec predvideva, da bo desni pol na evropskih volitvah zmagovalec, a da bo to pomenilo dodatno mobilizacijo za levico. Hkrati pričakuje, da se bo del stranke PS priključil stranki Igorja Šoltesa.

Dr. Ivan Štuhec je o stranki PS in njenem nastanku dejal, da je pravzaprav nastala zato, da ne bi bil izvoljen Janez Janša. In ko se je zgodila zgodba s KPK, so našli nekoga, ki bi upošteval glas stricev iz ozadja in peljal politiko PS naprej. „Alenka Bratušek je bila ves čas marioneta, ne le Zorana Jankovića, ampak marsikoga drugega. Zato je bila njena politika votla, in njena vlada ena najslabših odkar imamo demokracijo." In kakšno je po njegovem ozadje kandidature Zorana Jankovića? „Janković je pred kongresom rekel, da svojim stricem iz ozadja ne bo služil več. Zakaj je to rekel, ne vemo, bomo počasi še ugotavljali. Gotovo pa je eden od motivov ta, da ima na sebi kar nekaj bremen in je pod njihovo težo ravnal kot ranljiva zver in kot taka bo naredil vse, da bo reševal samega sebe.

dr. Ivan Štuhec
dr. Ivan Štuhec © Izidor Šček

 

Zdaj ni druge možnosti kot predčasne volitve, se strinja Štuhec, ampak kakšen bo njihov izid? Meni, da se bo krilo Alenke Bratušek povezalo z Igorjem Šoltesom, ki pravzaprav nima stranke. „Strici in tete iz ozadja snujejo tako nov projekt nove stranke s tako imenovanimi novimi obrazi. Če se bo tak projekt na evropskih volitvah uresničil, je to izhodišče za državnozborske volitve.“

Prepričan je, da bo evropske volitve 25. maja sicer osvojil desni pol, levico pa bo to dodatno mobiliziralo, tako da je vprašanje, kakšna bo jeseni relativna večina.

V Gospodarski zbornici Slovenije so ob nastopu politične krize zelo zaskrbljeni. Politični procesi bodo zavrli prestrukturiranje, reforme, nove programe, težave bodo pri privatizaciji in pričakujemo nov krč v javnem sektorju, je ocenil predsednik zbornice Samo Hribar Milič. Volitve se morajo po mnenju GZS zgoditi čim prej.

V Evropski komisiji pričakujejo, da se bodo slovenske oblasti še naprej odločno soočale z resnimi izzivi na področju fiskalne konsolidacije in strukturnih reform. Tako so se v Bruslju odzvali na politične razmere v Sloveniji po volilnem kongresu Pozitivne Slovenije. »Razvoj dogodkov v Sloveniji pozorno spremljamo, a ne bi bilo primerno, če bi Evropska komisija komentirala demokratične politične procese v članicah Evropske unije. Lahko pa povem, da je Slovenija storila pomembne korake pri soočanju z resnimi gospodarskimi izzivi, še posebej pri sanaciji bančnega sektorja, je pa treba storiti še veliko tako na področju fiskalne konsolidacije kot za izvedbo strukturnih reform, ki bodo okrepile konkurenčnost in zaposlovanje. Verjamemo, da se bodo slovenske oblasti še naprej odločno soočale z izzivi." Tako je povedal tiskovni predstavnik evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Simon O'Connor.

Evropska komisija bo fiskalno in reformno ukrepanje Slovenije in drugih članic Evropske unije ocenila 2. junija.

 

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...