Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Gregor Virant DL (foto: Izidor Šček)
Gregor Virant DL

Interpelaciji zoper Viranta večina glasov, a ne zadostna

Slovenija | 04.04.2014, 23:40

Gregor Virant tudi po drugi interpelaciji ostaja notranji minister, kljub temu da je za njegovo razrešitev glasovalo več poslancev, kot pa ga je podprlo. Med podporniki interpelaciji so bili tudi poslanci PS. Virant tako izid glasovanja pripisuje notranjim težavam PS. V koaliciji so zaskrbljeni, v opoziciji pa Viranta pozivajo k odstopu. Premierka Alenka Bratušek pa je že napovedala preverjanje trdnosti v koaliciji, pred vrati očitno tudi kongres PS.

Interpelacijo, ki je že druga za Viranta in peta v mandatu vlade Alenke Bratušek, je podprlo 39 poslancev, proti jih je glasovalo 23. Kljub temu pa predlagateljem ni uspelo doseči, da bi jo podprla absolutna večina poslancev, torej 46, kar bi bilo potrebno za razrešitev ministra.

Interpelacijo so podprli navzoči poslanci opozicijskih SDS, SLS in NSi ter nepovezani poslanec in prvopodpisani pod interpelacijo Ivan Vogrin, pa tudi štirje poslanci PS - nekdanja ministra Tina Komel in Stanko Stepišnik ter Jožef Kavtičnik in Barbara Žgajner. Od poslancev PS sta v dvorani ostala še Brane Golubovič in Branko Ficko, ki sta se glasovanja vzdržala.

Ostali poslanci PS so glasovanje obstruirali. Po besedah vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja so se tako odločili, ker interpelacija temelji na prazni podlagi in niti nima zakonskih iztočnic, zato niti ne bi smela biti na dnevnem redu DZ. Obstrukcija sicer ni bila presenečenje, saj jo jo vsaj neuradno napovedovali že nekaj dni.

Poslanci največje vladne stranke tako niso sodelovali niti v razpravi o interpelaciji, za katero je vodja PS in premierka Alenka Bratušek ocenila, da je najslabše obrazložena interpelacija doslej. A današnja obstrukcija ne pomeni nezaupnice Virantu, je zatrdil Möderndorfer.

Virant kljub izidu glasovanja za zdaj ne namerava zapustiti ministrskega stolčka. Po glasovanju je sicer novinarjem priznal, da občutek ni dober, a je po njegovem mnenju izid posledica notranjih težav v PS.

Na vprašanje, ali bi izid glasovanja lahko vplival na nadaljnje delovanje koalicije, pa je Virant odgovoril, da bodo dogodke v njegovi stranki DL "temeljito preučili". Je pa zagotovo nenavadno in ni v skladu s parlamentarno prakso, da največja koalicijska stranka ne podpre ministra in predsednika koalicijske partnerice. Kljub temu meni, da bodo v DL pustili PS, da svoje zadeve uredijo sami, saj verjetno tudi sami vedo, da jih morajo.

Koalicijski partnerji pa so zaskrbljeni. Vodja poslancev SD Matjaž Han je dejal, da si predčasnih volitev v tej stranki ne želijo, temveč si želijo v miru vladati in sprejemati pametne odločitve. Kot pravi, je aktualna koalicija, kot tudi kakšna prej, šla že skozi težje stvari, zato pričakuje veliko od "resnega in modrega" pogovora koalicijskih partnerjev, ki ga bodo opravili predvidoma v nedeljo. "Ta trenutek smo predvsem odgovorni tej državi, res pa je, da imajo nekateri premalo političnih izkušenj. Ne da se mi smili, ampak to, kar se je zgodilo danes, ni pošteno do predsednice vlade Alenke Bratušek," je dodal.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je pričakoval, da bo interpelacija padla, ni pa vedel, kako bo ravnala PS. Kot je dejal za STA, je to zagotovo neko sporočilo tako ministru Virantu kot tudi celotni koaliciji. O tem, kako bo ta delovala naprej, bo treba opraviti konkretnejšo analizo in "se dogovoriti, ali smo za skupaj ali nismo".

V opoziciji pa Viranta pozivajo k odstopu. Poslanec SDS Branko Grims je dejal, da glasovanje dokazuje, da je vlada v hudi krizi in da je kariera Viranta očitno končana.

Tudi poslanec SLS Franc Pukšič meni, da bi Virant moral odstopiti, saj se je glede na rezultat glasovanja zavihtel na "smetišče politične zgodovine". Koalicija pa je po njegovem mnenju politično mrtva.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa pravi, da je interpelacija v simbolnem smislu uspela, saj je večina prisotnih poslancev glasovala za Virantovo razrešitev.

Pod tokratno interpelacijo se je poleg Vogrina podpisalo še devet poslancev SDS. Virantu so očitali politično kadrovanje, saj naj bi nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla, in soodgovornost pri sistemski korupciji v povezavi z Jenkovim podjetjem PCX Invest. Očitali so mu tudi dvojna merila pri kadrovskih odločitvah načelnikov upravnih enot ter pri odnosu do ministra za infrastrukturo Sama Omerzela in nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika. Sicer pa so se očitki opozicije Virantu med razpravo nanašali tudi na ugodne letalske vozovnice.

Virant je očitke iz interpelacije zavrnil in opozoril, da se jih večina niti ni nanašala na njegovo delo kot ministra. Ocenil je tudi, da je šlo za zlorabo ustavnega instituta interpelacije, po njegovem mnenju pa je Vogrin vložil interpelacijo zaradi osebne zamere oz. maščevanja, ker ga je DL izključila iz stranke.

Premierka napovedala preverjanje trdnosti v koaliciji, pred vrati očitno tudi kongres PS

Premierka Alenka Bratušek je napovedala, da bo vnovič preverila svojo podporo v DZ z zaupnico. Z vložitvijo bo počakala na nedeljski sestanek koalicije o ukrepih za krpanje proračuna. V primeru dogovora pa se nekateri sprašujejo, ali želi premierka z zaupnico bolj kot koalicijo konsolidirati stranko, saj se je zavzela tudi za skorajšnji kongres PS.

Na kaj bo Bratuškova vezala že drugo zaupnico v manj kot petih mesecih, tako še ni jasno. Kot je povedala, morda na zakon za izvedbo ukrepov, ki bi jih dogovorili v nedeljo in so potrebni zaradi izpada proračunskih prihodkov potem, ko je ustavno sodišče razveljavilo zakon o davku na nepremičnine. Mogoče pa jo je vložiti tudi tako, da je ne vežeš na nič, je dejala.

"Prav je, da po vsem, kar se je naredilo v zadnjem času, preverim, ali še imam zaupanje 46 poslancev, da peljem Slovenijo v še lepšo prihodnost," je poudarila. Kot je pojasnila, je treba konsolidirati delo znotraj koalicije.

Vse preveč je bilo namreč po njenih besedah pogajanj in dogovorov preko medijev. "A konsolidirati koalicijo je mogoče le, če je to soglasje strank, ki znajo znotraj sebe razločiti glasove prihodnosti od odmevov preteklosti," je dejala.

Med možnimi ukrepi, o katerih se lahko dogovorijo, je Bratuškova navedla ukrepe tako na strani prihodkov kot odhodkov. Pri odhodkih so denimo prihranki možni v širšem javnem sektorju. "Posredni proračunski uporabniki, torej javni zavodi, javne agencije in javni skladi, razpolagajo z ogromnimi kumulativnimi presežki in prav v tem delu bomo iskali prihranke," je dejala.

Zvišanja davka na dodano vrednost ne bo predlagala, je zagotovila. Je pa po njenem mnenju možno skleniti dogovor znotraj koalicije, da se davek zviša, hkrati pa se za enak znesek razbremeni stroške dela. "To je edina alternativa, o kateri smo se v PS pripravljeni pogovarjati, da okrepimo konkurenčnost našega gospodarstva," je dejala.

V drugi najmočnejši vladni stranki ob tem računajo na politično modrost premierke. Prvak SD Igor Lukšič je ob tem navedel, da če bo premierka upoštevala, da je vlada Janeza Janše padla zaradi napačne politike - zgolj varčevanja, tudi če država crkne - glasovanje o njeni zaupnici ne bo usodno. Sicer bo šla po poti svojega predhodnika, je dodal. Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je dodal, da Bratuškova zaupnice, če se bo koalicija v nedeljo uskladila o ukrepih, ne potrebuje, razen morda zaradi kongresa PS, ki si ga želi.

Podobno meni tudi prvak DeSUS Karl Erjavec, ki premierkino napoved ocenjuje kot nepotreben korak. Če se koalicija v nedeljo ne bo dogovorila o potrebnih ukrepih, namreč vlada "tako in tako pade".

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj pa meni, da je namera Bratuškove dodatno utrjevanje koalicije. V njeni potezi tako ne vidi poskusa premierkinega discipliniranja poslancev PS, pač pa je "očitno, da bodo ukrepi tako zahtevni, da bo zmagovita kombinacija samo enoten nastop koalicije". Braniselj sicer pričakuje, da bo koalicija poenotena, da "naredimo svojo domačo nalogo do konca tega mandata".

Odzvala se je tudi opozicija. Prvak SDS Janez Janša pravi, da bo zaupnica zagotovo pozitivna, s tem pa bo "življenje te koalicije verjetno podaljšano do jeseni". Ta čas, kot je dodal, potrebujejo zato, da se pripravijo na predčasne volitve.

Za vodjo poslancev SLS Mihaela Prevca gre za le še eno predstavo za javnost, saj je koalicija trdno odločena dokončati mandat, medtem ko predsednica NSi Ljudmila Novak pravi, da je to v tem hipu edina pravilna poteza.

Koalicija je bila te dni namreč na preizkušnji, saj je DL najprej zavrnila predlog finančnega ministra Uroša Čuferja, da bi izpad proračunskih prihodkov sanirali tudi z vnovičnim zvišanjem DDV. Po drugi strani pa poslanci PS pri glasovanju o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta temu niso izrekli podpore. Del poslancev PS se je namreč odločil podpreti interpelacijo, drugi del pa je glasovanje obstruiral.

Interpelacijo je podprl del poslancev, ki sodijo v tako imenovano Jankovićevo strujo. Zato je premierka danes tudi nekoliko presenetila z napovedjo, da bo predlagala izvršnemu odboru stranke, naj bo volilni kongres, na katerem se bo za vodenje stranke pomerila s prvim predsednikom PS Zoranom Jankovićem, čim prej.

Neuradno je slišati, da bi kongres PS lahko bil konec aprila, na kar kažejo tudi prvi odzivi nekaterih poslancev PS, ki so kongresu naklonjeni, a razdeljeni v željah o novem predsedniku.

Poslanec PS Jožef Kavtičnik je denimo jasno napovedal podporo Jankoviću, a dodal, da ta ne pomeni nezaupnice Bratuškovi, saj da zadevi nista povezani. Meni le, da bi bil Janković "bolj operativen" predsednik PS.

Čimprejšnji kongres podpira tudi poslanec PS Brane Golubovič. Ob tem pa je poudaril, da delitev na poslance Zorana Jankovića in poslance Alenke Bratušek ni prava.

Janković se napovedi Bratuškove še ni odzval, je pa o kongresu dopoldne za televizije dejal, da bi bilo za vse dobro, da se stvari čim prej uredijo, zlasti glede na to, da je leto volitev. Sam je sicer kritičen do aktualne vlade predvsem na segmentu gospodarstva, saj ni državnih naložb, ni novih zaposlitev, nepremičninski davek, ki je sicer potreben, je bil izpeljan "šlampasto", pa tudi slaba banka je bila napaka, je Janković izjavil za televizije.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...